Před 80 lety zemřel v koncentračním táboře Josef Čapek. Odmítl emigraci

Kultura
9. 4. 2025 15:30
Josef Čapek
Josef Čapek

Česko přišlo vinou nacistů o jednoho ze svých velikánů, malíře a spisovatele Karla Čapka. Celou válku strávil v několika koncentračních táborech – v tom posledním, Bergen-Belsenu, zemřel při epidemii tyfu ve svých 58 letech.

Josef Čapek napsal řadu knih, třeba eseje Kulhavý poutník, prózu Stín kapradiny či pohádkovou knížku Povídání o pejskovi a kočičce. Tuto půvabnou publikaci napsal a nakreslil pro svou dceru Alenu. Jeho záběr byl ale mnohem širší - působil jako novinář, dramatik, jevištní výtvarník, věnoval se výtvarné kritice a teorii. Úzce spolupracoval se svým mladším bratrem, světově proslulým spisovatelem a dramatikem Karlem Čapkem.

Vyučil se nejprve tkalcem, pak naskočil na umění

Josef Čapek se narodil 23. března 1887 v Hronově v rodině venkovského lékaře a sběratelky lidového folkloru. Po studiích na tkalcovské škole ve Vrchlabí navštěvoval od roku 1910 pražskou UMPRUM. Záhy začal i vystavovat a redigovat umělecké časopisy. Pracoval v Paříži, společně s Karlem obdivovali přírodu Středomoří. Nechal se inspirovat i krásami Španělska, později navštívil i Německo a Sovětský svaz.

V roce 1919 se Josef Čapek oženil s dlouholetou láskou Jarmilou a manželé pak bydleli společně s Karlem v bytě Čapkových rodičů a později, opět s bratrem, v dvojvile na Vinohradech se společnou zahradou, kde se tehdy každý pátek scházeli "pátečníci" - kulturní a politické osobnosti první republiky (například Tomáš Garigue Masaryk, Edvard Beneš, Ferdinand Peroutka, Eduard Bass, Karel Poláček a Vladislav Vančura).

Josef Čapek byl stoupencem expresionismu a kubismu, členem Skupiny výtvarných umělců a sdružení Mánes. Společně s bratrem Karlem napsali mimo jiné prózy Zářivé hlubiny a Krakonošova zahrada a divadelní hry Ze života hmyzu či Adam Stvořitel.

Byl i redaktorem Lidových novin

Stál u zrodu umělecké skupiny Tvrdošíjní. Známé jsou i jeho dětské náměty, které pastelovými barvami vyjadřují hravost a dočasnou bezstarostnost. Malíř však měl i silné sociální cítění, které vyjadřoval v typických motivech z periferie měst i společnosti.

Od roku 1921 byl také redaktorem Lidových novin. Zajímaly jej vnitřní hodnoty člověka, základní otázky smyslu jeho existence a poznávání života kolem sebe. Střídal literární formy: eseje, lyrická vyprávění či filozofické úvahy. Čtenáře vedl cestami polemických dialogů, ve kterých jim dával možnost svobodné volby.

Gestapo ho zatklo hned první den války

Na obavy z blížící se války Čapek reagoval karikaturami fašismu, jež vrcholily v obrazových cyklech Oheň a Touha. Za protifašistickou činnost jej zatkli v první den války - 1. září 1939. Gestapo si pro něj přijelo do Želiva na Pelhřimovsku, kde si pronajal letní byt a kde jej také před tím navštívili přátelé, kteří ho varovali a nabízeli zařízení emigrace. Odmítl.

Němci poté Čapka vláčeli po koncentračních táborech. Vězněm byl v Dachau, Buchenwaldu, Sachsenhausenu, Berlíně a nakonec v Bergen-Belsenu. I jako vězeň se snažil psát verše. Pracoval i v písmomalířské dílně, kde mj. musel esesákům kreslit erby a ozdobné rodokmeny. Poslední informace, že byl spatřen živý, je ze 4. dubna 1945, kdy v táboře Bergen - Belsen vypukl tyfus. Čapek zemřel v následujících dnech. Při osvobození tábora 15. dubna již nebyl mezi živými, jeho ostatky skončily kdesi v hromadném hrobě. Symbolický hrob má na pražském Vyšehradě.

 

Autor: ČTK, David Garkisch

Další čtení

Nový provozovatel zahájí zkušební provoz letního kina v Olomouci

Kultura
9. 5. 2025

Zemřel Jiří Bartoška

Kultura
8. 5. 2025
ilustrační foto

Šumperk bude hostit gastrofestival Menu světa, nabídne pokrmy pěti kontinentů

Kultura
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ