Voda v přírodních koupalištích v Česku zůstává většinou čistá. Přispělo k tomu i ochlazení. Vyplývá to z informací hygieniků v jednotlivých krajích. Stále ale trvá například zákaz koupání v některých rybnících na Vysočině.
Ve všech přírodních koupalištích na jižní Moravě sledovaných hygieniky je voda vhodná ke koupání. Bez problémů jsou třeba všechna koupaliště Brněnské přehrady, kde má voda okolo 22 stupňů Celsia. V jedné z lagun v horní nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku ale přetrvává zhoršená kvalita vody. Hygienici ji hodnotí třetím stupněm z pěti, kdy koupání v takové vodě může být rizikové třeba pro děti, těhotné ženy nebo alergiky.
Na třetím stupni je také voda v Luhačovické přehradě na Zlínsku u kempu. Po koupání je proto vhodné se osprchovat. V ostatních sledovaných přírodních koupalištích ve Zlínském kraji je voda v pořádku. Platí to například pro Štěrkáč v Otrokovicích a nádrž Všemina na Zlínsku, přehradu Bystřička a nádrž Horní Bečva na Vsetínsku či přírodní koupaliště Albatros v Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku.
V Moravskoslezském kraji se zhoršila kvalita vody v Těrlické přehradě na třetí stupeň a na stejném stupni zůstává voda ve vodní nádrži v Brušperku. Ostatní místa, kde hygienici v kraji vzorky odebírali, jsou vhodná ke koupání.
V Ústeckém kraji se zhoršila kvalita vody ve dvou přírodních koupalištích nedaleko Ústí nad Labem. Zelené řasy jsou už v jezeře Chmelař u Úštěku na Litoměřicku. Zhoršenou kvalitu vody má v polovině července šest venkovních přírodních koupališť v Libereckém kraji. Na třetím z pěti stupňů jsou třeba Máchovo a Hamerské jezero na Českolipsku. Zákaz koupání ale neplatí pro žádné ze sledovaných míst v kraji.
Zhoršenou kvalitu vody má také nadále koupaliště v přírodě v Dolcích u Trutnova v Královéhradeckém kraji. Lidé by se tam po koupání měli osprchovat čistou vodou. V dalších sedmi přírodních koupalištích zkontrolovaných tento týden - Pecka a Sobotka na Jičínsku, v Teplicích nad Metují a Janovičkách na Náchodsku, ve Včelném v Rychnově nad Kněžnou, ve vodní nádrži Vejsplachy ve Vrchlabí a také v Sejfech v Mladých Bukách na Trutnovsku - je voda v pořádku.
V přírodních koupalištích v Pardubickém kraji sledovaných hygieniky se lidé mohou koupat bez obav. Ze zhruba desítky sledovaných míst mají aktuálně zhoršenou kvalitu vody pouze dvě. Kromě Hlubokého rybníku je to ještě část nádrže Seč na Chrudimsku u obce Ústupky. Tam je ale voda stále na druhém nejlepším stupni, tedy jen zakalená.
Rovněž v Plzeňském kraji je stále velmi dobré koupání v Plzni v Boleveckém rybníku nebo u hráze přehrady Hracholusky, řekl ve čtvrtek hydrobiolog Jindřich Duras, který se kvalitou vody dlouhodobě zabývá. Podle posledních dostupných měření hygieniků mají jen smyslově zhoršenou jakost vody - na druhém z pěti stupňů - plzeňské jezírko Košutka a lokalita Radost na Hracholuskách.
V jižních Čechách se zlepšila kvalita vody v Orlíku u tábořiště Podolsko, a je tedy vhodná ke koupání. Hygienici ale doporučují, aby se lidé po koupání osprchovali čistou vodou. Na ostatních sledovaných místech kontrolovali vodu před týdnem. Na třetím stupni tehdy byla na Lipně na pláži u Horní Plané a jinde na prvním, či druhém stupni, tedy bez rizik pro plavce.
Většina středočeských přírodních koupališť má stále výbornou kvalitu vody. Zhoršená jakost je kvůli zvýšenému množství sinic a chlorofylu v Tyršově koupališti v Rakovníku a v koupališti Vyžlovka u Prahy. Na pětistupňové škále zde platí stupeň tři. Na oblíbených koupacích místech na Slapech a Orlíku platí stupeň jedna.
Na Vysočině hygienici prodloužili zákaz koupání v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku a v Pilské nádrži ve Žďáru nad Sázavou. V jejich vodě je hodně sinic a chlorofylu, při koupání hrozí akutní poškození zdraví, uvedla dnes mluvčí krajské hygienické stanice Jana Böhmová. Zákaz koupání přestal platit v přehradě Sedlice na Pelhřimovsku a v rybníku Ředkovec na Havlíčkobrodsku, v nichž se znečištění snížilo. Hygienici ale doporučují, aby se lidé po koupání vždy osprchovali.