Jednu z Pulitzerových cen, které jsou považovány za nejprestižnější americké novinářské ocenění, dostal v pondělí palestinský spisovatel Musab abú Tuha. Cenu obdržel za sérii článků v časopise The New Yorker, v nichž popsal život a utrpení Palestinců v Pásmu Gazy.
Dvaatřicetiletý Tuha prožil v Pásmu Gazy skoro celý život. Po vypuknutí války, kterou tam vede od října 2023 Izrael proti palestinskému hnutí Hamás v odvetě za jeho teroristický útok, byl Tuha v listopadu téhož roku zatčen izraelskými jednotkami s manželkou a třemi dětmi.
S nimi se tehdy snažil utéct ze severu Pásma Gazy. "Vojáci mě oddělili od rodiny, bili mě a vyslýchali," napsal v jednom ze svých článků v časopise The New Yorker. Jelikož byl už tehdy dopisovatelem do zahraničních médií, podařilo se jeho přátelům přimět izraelské úřady, aby ho propustily.
Modlí se za Gazu, ale izraelská rukojmí nezmiňuje
Tuha ve svých článcích mimo jiné popsal, jak členové jeho rodiny v Pásmu Gazy těžko shánějí jídlo, či jak izraelské bombardování zničilo uprchlický tábor Džabálija na severu Pásma Gazy, kde chodil do školy.
"Jsem poctěn, že jsem dostal Pulitzerovu cenu... Věnuji ji své rodině, přátelům, učitelům a studentům v Gaze. Modlím se za 31 členů své rodiny, kteří zemřeli při jednom leteckém útoku v roce 2023. Modlím se za okamžité a trvalé příměří a spravedlnost a mír," napsal Tuha na síti X.
Server The Times of Israel v této souvislost poznamenal, že oceněný palestinský spisovatel ale nezmínil izraelská rukojmí, která stále drží ozbrojenci v Gaze, ani důvod této války.
Ještě šedesát lidí je unesených. Polovina možná nežije
Válka v Gaze začala 7. října 2023 bezprecedentním teroristickým útokem Hamásu na Izrael, při němž palestinští ozbrojenci zabili na 1200 lidí, většinou civilistů, a 251 osob unesli do Gazy jako rukojmí. Většinu z nich propustili při dvou příměřích výměnou za Palestince z izraelských věznic, v Gaze zůstává ale ještě šest desítek unesených, z toho více než polovina už zřejmě nežije. Izraelská odveta od října 2023 stála podle údajů Hamásu životy více než 52.500 Palestinců, převážně také civilistů.
Druhé příměří v této válce ukončil Izrael letos 18. března po dvou měsících a už 2. března také izraelská vláda přestala na toto palestinské území pouštět humanitární pomoc se zdůvodněním, že tak chce nátlakem Hamás přimět k propuštění rukojmích. S tím ale nesouhlasí mnozí Izraelci, včetně řady příbuzných unesených i už propuštěných rukojmích, podle nichž návrat unesených zpět domů zajistí jen dohoda a klid zbraní.