Prezident si žádá k programovému prohlášení Babiše. Chce komentář

Domácí
31. 10. 2025 21:31
Aktualizováno: 31. 10. 2025 22:39
Prezident Petr Pavel
Prezident Petr Pavel

Prezident Petr Pavel očekává, že dostane k programovému prohlášení ještě bližší komentář od předsedy ANO a budoucího premiéra Andreje Babiše, uvedla prezidentská kancelář. Zároveň označila za netradiční to, že programové prohlášení vznikající vlády ANO, SPD a Motoristů dorazilo do datové schránky kanceláře.

Babiš reagoval, že na využití datové schránky nevidí nic neobvyklého. Trvá na tom, že splnil vše, na čem se při poslední schůzce s Pavlem domluvili.

"Návrh programového prohlášení vlády dnes netradičně dorazil do datové schránky Kanceláře prezidenta republiky," uvedla kancelář. Hlava státu se podle ní s textem detailně seznámí v nejbližší době. "Očekává však, že bližší komentář k dokumentu a další souvislosti dohody o vznikající podobě vlády dostane ještě od předsedy hnutí ANO na společné schůzce," dodala kancelář bez bližších údajů o tom, kdy by se schůzka mohla uskutečnit.

Babiš je připravený cokoliv vysvětlit

Babiš uvedl, že se na poslední schůzce s Pavlem jasně osobně domluvili, že prezident návrh programového prohlášení dostane, jakmile bude odsouhlasen. "Proto jsem mu ho dnes zaslal. Žádnou schůzku jsme dohodnutou neměli a já jsem dodržel vše, co jsem slíbil. Na tom, že to šlo přes datovou schránku, nevidím nic neobvyklého, využíváme ji všichni, aby komunikace byla rychlá a efektivní," uvedl. Prezidentovi navíc sdělil, že je v případě potřeby připravený cokoliv vysvětlit, což platí, doplnil.

Zveřejnit programový dokument a podepsat koaliční smlouvu se strany vznikající vlády chystají v pondělí hodinu před začátkem ustavující schůze nové Poslanecké sněmovny.

V návrhu programu označuje koalice za své hlavní strategické priority levnější energie a energetickou bezpečnost, dostupné zdravotnictví, bydlení jako veřejný zájem, spravedlivé důchody a bezpečnost. Slibuje mimo jiné strop pro odchody do důchodu v 65 letech, růst rodičovského příspěvku na 400 000 korun, zestátnění energetické společnosti ČEZ, stavbu nové nemocnice v Praze nebo zrušení poplatků za veřejnoprávní média.

Autor: ČTK, David Garkisch

Další čtení

Plzeň ožije francouzskou kulturou na festivalu Bonjour Plzeň

Domácí
1. 11. 2025

Pošta vydala známky s Kubišovou, byly dopředu vyprodané

Domácí
1. 11. 2025

Majitele kola opuštěného v lese na Jesenicku našli policisté v Polsku

Domácí
31. 10. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ