Při nočních úderech indického letectva v Pákistánu a jím spravované části Kašmíru podle pákistánských úřadů zahynulo 31 lidí včetně žen a dětí a 57 dalších bylo zraněno, píše agentura AFP. Následná vzájemná dělostřelecká palba přes hraniční linii v Kašmíru si podle agentury Reuters na indické a pákistánské straně vyžádala životy nejméně 17 lidí.
Indie tvrdí, že útočila pouze na teroristickou infrastrukturu, a to v odvetě za dubnový útok proti indickým turistům v té části Kašmíru, kterou Indie kontroluje.
Znepokojení nad údery vyjádřil generální tajemník OSN António Guterres, který vyzval Indii a Pákistán k maximální vojenské zdrženlivosti. Do snah o diplomatické uklidnění napětí mezi oběma jadernými mocnostmi se chtějí zapojit Londýn a Peking. Ke zmírnění napětí vyzvala také Evropská komise. Americký prezident Donald Trump označil indické údery za ostudné.
Indie tvrdí, že útočila na infrastrukturu teroristů z organizací Džajše Muhammad a Laškare tajjaba, z nichž některé spojuje s útokem na indické turisty. Cílila prý na tábory, které sloužily jako náborová, indoktrinační a výcviková centra, odpaliště a sklady zbraní a pečlivě vybírala bojové hlavice tak, aby nepřišli k újmě civilisté a civilní infrastruktura. Indie uvedla, že zabila 12 teroristů a dalších 55 zranila.
Indie podle Reuters tvrdí, že udeřila na devíti místech Pákistánu, a to včetně pákistánské části Kašmíru, kterou Dillí považuje za okupovanou. Podle Pákistánu bylo útoků více, a to až 24 na šesti místech. Nejvíce mrtvých si podle Islámábádu vyžádal indický úder na mešitu v Bahávalpúru v pákistánské provincii Paňdžáb, kde zahynulo 13 lidí včetně dítěte. Další střela zasáhla například paňdžábské město Muridke nedaleko Láhauru, hlášeny byly také údery z pákistánské části Kašmíru.
Pákistánská armáda uvedla, že sestřelila pět indických stíhacích letounů, a to tři stroje Rafale, jeden MiG-29 a jeden Su-30. Indie to odmítá. Při ostřelování zahynulo na indické straně 12 lidí a na pákistánské straně pět osob, přičemž není prozatím známo, kolik obětí jsou civilisté. Policie v indickém svazovém teritoriu Džammú a Kašmír už ale vyzvala obyvatele žijící v hraničních oblastech, aby se přemístili na "bezpečnější místa".
Noční údery byly odvetou za útok z 22. dubna, při němž zahynulo v Pahalgámu v Indií spravované části Kašmíru 26 civilistů, z nichž 25 byli hinduističtí turisté z různých částí Indie. K útoku se přihlásilo málo známé uskupení Kašmírský odpor. Policie následně identifikovala tři podezřelé z útoku, z nichž dva byli Pákistánci.
Evropská komise již vyzvala Indii a Pákistán ke zmírnění napětí. "Vyzýváme obě strany, aby projevily zdrženlivost a okamžitě podnikly kroky k deeskalaci," uvedl podle AFP mluvčí evropské exekutivy Anouar El Anouni. Americký prezident Trump označil indické údery za ostudné a řekl, že věří v rychlé uklidnění situace.
"Generální tajemník je velmi znepokojen indickými vojenskými operacemi za kontrolní linií a mezinárodní hranicí," uvedl mluvčí šéfa OSN Antónia Guterrese. "Svět si nemůže dovolit vojenskou konfrontaci mezi Indií a Pákistánem," dodal.
Britský ministr obchodu Jonathan Reynolds stanici BBC řekl, že britská vláda je připravena intervenovat ve prospěch snížení napětí mezi oběma zeměmi.
"Jsme připraveni spolupracovat s mezinárodním společenstvím a nadále sehrávat konstruktivní roli v uklidnění aktuálního napětí," řekl na dnešní tiskové konferenci mluvčí čínského ministerstva zahraničí Lin Ťien.
Turecko vyzvalo Indii a Pákistán, aby uprostřed vojenské eskalace jednaly se zdravým rozumem. Ankara varovala, že poslední vojenské akce vytvořily riziko totální války.
Některé asijské letecké společnosti kvůli bojům mezi Indií a Pákistánem odklonily nebo zrušily spoje s Evropou. Aerolinky do rána místního času zrušily 52 spojů s Pákistánem, uvedla s odkazem na data serveru Flightradar24 agentura Reuters.
Indie a Pákistán vedou spor o Kašmír, kde většinu obyvatelstva tvoří muslimové, od roku 1947, kdy rozdělením britské koloniální Indie vznikl Pákistán a Indie. V indické části Kašmíru je rozmístěno půl milionu vojáků, kteří bojují proti 35 let trvajícímu povstání, v němž byly zabity desítky tisíc civilistů, vojáků a povstalců. Kašmírští separatisté usilují o vytvoření sjednoceného nezávislého území Kašmíru, anebo o jeho připojení k převážně muslimskému Pákistánu.