Přítelkyni polil benzínem a upálil. Odsedí si sedmnáct let

Domácí
13. 5. 2025 09:47
Josef Nečas u soudu
Josef Nečas u soudu

Za vraždu své družky v Rajhradě na Brněnsku si Josef Nečas s konečnou platností odpyká 17 let ve vězení. Jeho dovolání odmítl Nejvyšší soud. Rozhodl bez veřejného jednání. Výsledek jen sdělila mluvčí soudu Gabriela Tomíčková.

Plné odůvodnění zatím není dostupné. Nečas podle pravomocného rozsudku na podzim 2022 pozdě večer ženu v posteli polil hořlavinou a zapálil ji. Vinu popíral. Ohořelé tělo našli hasiči, kteří likvidovali požár. Vypověděli, že po vstupu do místnosti cítili benzin. Vyšetřování nakonec potvrdilo, že požár někdo založil úmyslně. Ve spisu také stojí, že dveře byly zabarikádované kameny a kbelíkem s barvou.

Nečas také utrpěl popáleniny, byl ve vedlejší místnosti. Později tvrdil, že si nepamatuje, co se tehdy stalo, probral se prý až v nemocnici. Soužití páru bylo podle spisu komplikované, svou roli hrál ve vztahu i alkohol.

Obhajoba poukazovala na to, že existují ještě jiné možnosti, jak se mohla událost odehrát. "Hrozí mě tady 17 let za věc, kterou jsem nespáchal," řekl Nečas u odvolacího Vrchního soudu v Olomouci. Předseda senátu vrchního soudu Milan Kaderka ale s odkazem na komplexní dokazování uvedl, že oheň založil obžalovaný. "Trest v rámci sazby, která je poměrně přísná, což je dáno charakterem jednání, není nepřiměřeně přísný. Pokládáme ho za adekvátní," uvedl loni v září Kaderka. Sazba činila 15 až 20 let.

Po odmítnutí dovolání zbývá Nečasovi jako poslední mimořádný opravný prostředek ještě ústavní stížnost. Musel by však argumentovat porušením svých základních práv.

 

Autor: ČTK, David GarkischFoto: ČTK

Další čtení

Dobový popisek k fotografii ČTK z roku 1984: Na polích JZD Jaslo Blučina na Brněnsku pracuje nyní jedna z posádek brněnského závodu 05-Slovairu, která má se zemědělským letounem Z-37 Čmelák rozmetat hnojivo na celkové rozloze 1200 hektarů. Při dobrém počasí přihnojí denně až 350 ha ozimé pšenice, což značně přispěje k urychlení jarních prací a dodržení agrochemických lhůt. Mechanik Michal Zpěvák připravuje nádrž k čerpání pohonných hmot.

Pamatujete „Čmeláka“? Kdysi s ním létal Štefan, teď sestřeluje ruské drony

Domácí
Aktualizováno: 18. 8. 2025 14:37
ilustrační foto

Jízdenky v Praze podraží. I pro lidi ze středních Čech. Prosadil to radní za ODS

Domácí
18. 8. 2025
ilustrační foto

Příšerné mučení. Policie našla svázaného a týraného psa

Domácí
18. 8. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ