Jméno Lev, které si pro svůj pontifikát zvolil nově zvolený papež Robert Francis Prevost, je silné a má velké historické vzory, uvedli dnes církevní historikové Tomáš Petráček a Radek Tichý. Odkazuje podle nich zejména na papeže Lva I. Velikého z 5. století a Lva XIII. z konce 19. století.
Oba zmiňovaní muži byli pro církev přelomovými postavami a je důležité, ke kterému vzoru se nový papež přihlásí, uvedli. Lev XIV. je podle Petráčka uměřený, diskrétní, až nenápadný, což může být velkou předností a možná rozhodujícím prvkem při hlasování kardinálů v konkláve.
"Myslím, že rozhodující prvek (při volbě nového papeže) byla taková uměřenost a klidná síla, která z něj vyzařuje," uvedl Petráček, který působí na královéhradecké katolické fakultě. Poukázal na to, že Lev XIV. ve svém prvním čtvrtečním vystoupení zdůraznil pokoj. Znamená to podle něho jak poukaz na vnitřní klid, tak na mír, ukončení konfliktů, nepřátelství mezi bývalými spojenci. A je to také odkaz na předchůdce, míní Petráček.
Lev první Veliký ubránil Řím
Lev I. Veliký podle Tichého z pražské katolické fakulty přenesl církev ze starověku do středověku. "Byl to papež, který také ubránil Řím proti nájezdům barbarů v době velkého stěhování národů. Mohli bychom také mluvit o jistotách v měnícím se světě, o jistotách spojených s vírou," řekl Tichý. Lev I. Veliký podle něho vyjasnil tehdejší otázky, jaké má pro církev postavení Ježíš Kristus, kým je, a skládal modlitby, které jsou dodnes součástí liturgie.
Podle Petráčka byl zásadní také Lev XIII. na konci 19. a začátku 20. století. Podařilo se mu změnit dosavadní strnulou politiku Svatého stolce, která spočívala v kritice moderního světa a vydávání soupisů omylů. "Lev XIII. začal s tím, že církev bude pozitivně vysvětlovat svou nauku a bude se snažit oslovit veřejnost silou svých myšlenek, ne neustálým zastrašováním a kritizováním. Byl první, kdo přitakal demokracii jako legitimní formě vlády, a dokonce republice," uvedl Petráček.
Negativem doby Lva XIII. byla podle něho masivní centralizace církve, přenos moci do Říma a Vatikánu. "Myslím si, že od toho se církev musí rychle osvobodit," míní Petráček.
Nový papež byl dosud takovým ministrem pro biskupy
"Důraz na mír zazněl velmi explicitně. Papež Lev I. Veliký, na kterého může také odkazovat, protože nový papež je augustinián, byl papežem v době obrovského válečného zvratu v Evropě. A sv. Augustin má velmi blízko k době Lva I., který byl nástrojem klidu a míru," dodal Petráček.
Nový papež podle Tichého poznal svět jako generální převor, tedy celosvětový představený řádu augustiniánů, který má kláštery v 50 zemích. "V této pozici jezdil po celém světě, poznal komunity, byl opakovaně v Česku i na Slovensku," uvedl Tichý. Prevost narozený v USA strávil 20 let církevního života v Peru, spojuje se v něm podle Tichého severoamerická preciznost a organizovanost s jihoamerickou vřelostí a péčí o konkrétní lidi.
Ve Vatikánu měl nový papež v posledních letech na starosti dikasterium pro biskupy, tedy jakousi obdobu ministerstva pro jmenování biskupů. Přišel do kontaktu s potřebami jednotlivých diecézí, což je nepopiratelnou výhodou. "Má velikou znalost globální církve," dodal Tichý.