Relaxujte a počítejte motýly. Pomůžete jim. Motýlí půlhodinka končí v neděli

Věda a technika
15. 7. 2025 12:07
Babočka paví oko
Babočka paví oko

Zbývají poslední dny Motýlí půlhodinky, celorepublikové akce, při které lidé počítají motýly naší přírody. Účastnit se může kdokoli a kdekoli. Výsledky pomohou vědcům i přírodě a v neposlední řadě i pozorovateli. Sledovat motýly je překrásná relaxující podívaná, v tomto případě navíc i užitečná.

Akci už podruhé pořádá mezinárodní ochranářská Skupina Jaro, která pak výsledky také shromažďuje a analyzuje. „Cílem akce je nejen zpřesnit informace o stavech motýlů v ČR, ale i upozornit na to, že motýli z krajiny mizí, zlepšit jejich ochranu a sdílet zajímavosti ze života motýlů,“ vysvětluje na svých stránkách skupinajaro.cz.

Sčítání je pro každého

Pozorovatelem a sčítačem motýlů se může stát každý - děti, dospělí, celá rodina nebo klidně školní třída nebo táborový oddíl. Stejně tak lze motýly počítat jak v přírodě, tak třeba ve městech nebo na zahrádce.

K výsledku stačí jen půlhodinku posedět, počítat a zapisovat. Organizátoři akce doporučují vybrat si slunečný den. „Ideální teplota je 20 až 30° C, jasno nebo polojasno a bezvětří. Pozorovat můžete od 10 do 17 h, ale přes poledne si motýli rádi dávají pauzu. V horkých dnech je dobré začít brzy ráno,“ doporučují.

Na jejich stránkách si můžete vytisknout jednoduchý formulář ve dvou verzích – pro začátečníky i pokročilé. Není ani nutné všechny motýly znát, autoři nápadu nabízejí ilustrovaný přehled a určovací klíč v Česku nejběžnějších motýlů, podle kterého druh určí i naprostý laik. „Motýla nejlépe určíme, když si sedne. Čekáme, až uvidíme horní i spodní stranu křídel, abychom dobře viděli určovací znaky,“ radí organizátoři.

Motýly počítejte na místě, ale klidně i na procházce

Jak na to? Snadno, můžete sedět na místě nebo motýly počítat i při výletu třeba se psem. „Sčítáme z jednoho místa nebo na procházce jedním směrem. Vybrat si můžeme zahradu, louku, park, cestu na okraji lesa, polní cestu, opuštěný lom nebo mez – zkrátka místo, které je dobře osluněné, není zarostlé hustými keři a jsou na něm květy,“ zní jednoduchá a všezahrnující rada Skupiny jaro.

Autoři výzvy rovněž lidem vřele radí, ať si motýly také fotografují. Zdařilé fotky chtějí používat k osvětě a nabízejí za ně i výhry v podobě hmyzích hotýlků a dalších cen.

Akce na záchranu „motýlího krále“ jasoně červenookého

Akce není ojedinělá, podobně se zapojují i tisíce dobrovolníků v zemích po celé Evropě. Pro zběhlejší účastníky se dokonce nabízejí i tzv. motýlí čtvrthodinky.

V rámci Česka mají i jednu speciální akci, kterou nazvali Mise Apollo. Jde o pozorování jasoně červenookého, kterého označují za „motýlího krále“. Chtějí zmapovat nejen jeho výskyt, ale i rostliny, které má v největší oblibě a klade na ně vajíčka. Jde především o rozchodník velký, rozchodník bílý a rozchodnici růžovou.

Autor: ČTK, David GarkischFoto: Pixabay

Další čtení

ilustrační foto

Dobrodružství za domem. Studentka objevila 19 rostlin nových v Česku

Věda a technika
15. 7. 2025
Největší nalezený meteorit z Marsu

Největší kámen z Marsu jde do dražby. Váží 25 kilo, stojí desítky milionů

Věda a technika
14. 7. 2025
Zubři pomáhají sobě, přírodě i nám

Proč je dobré mít v přírodě divoké koně a zubry? Rapidně snižují počet klíšťat

Věda a technika
11. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ