Pardubická společnost Lipidica chce v polovině příštího roku dokončit klinickou studii na ověření diagnostiky rakoviny slinivky břišní z krve, kterou vyvinul tým Michala Holčapka z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice. První pacient byl do testování zařazen loni v září, uvedla mluvčí vysoké školy Martina Macková. Metoda již získala patent v USA, Evropské unii, Singapuru a Japonsku, kde se nyní na světové výstavě EXPO 2025 snaží firma navázat kontakty pro vstup na zahraniční trhy.
Klinická studie zapojila stovky pacientů
Do studie zaměřené na dvě skupiny osob je aktuálně zapojených 348 pacientů z celkového počtu 419. Testem procházejí lidé s možným vysokým rizikem onemocnění a nemocní s nově diagnostikovaným nádorovým onemocněním slinivky starší 18 let s nádory ve stadiu 1 a 2. Nábor u první skupiny rizikových osob společnost v červnu ukončila, protože se podařilo i díky výzvě veřejnosti naplnit kapacitu, nábor v druhé skupině nemocných pokračuje.
"Předpokládáme, že první výsledky klinické studie budeme mít k dispozici již koncem tohoto roku. V polovině roku 2026 by měla být studie řádně ukončena a poté budeme zpracovávat výsledky s cílem získání certifikace testu," uvedla Karolína Kašparová z firmy Lipidica. Do studie se zapojilo 14 komplexních onkologických center v Česku z celkových 17.
Za vývojem stojí tým profesora Holčapka a univerzita
Za pardubickou firmou stojí český holding FONS JK Group a Univerzita Pardubice. Vznikla v květnu 2022, aby metodu na včasné odhalení rakoviny slinivky břišní zavedla do praxe.
Rakovina slinivky je desátý nejčastější typ karcinomu. Rozpoznat ji včas je složité, ve světě neexistuje zatím žádný schválený neinvazivní způsob včasné detekce ani preventivní screeningový program. Onemocnění podlehne až 87 procent pacientů. Například v roce 2022 bylo v České republice diagnostikováno více než 2400 nových případů.
V metodě Holčapkova týmu se z krve po odebrání vzorku oddělí plazma nebo sérum a v laboratoři se pak separují lipidy. Pomocí chromatografické kolony se rozvrství podle jednotlivých molekul, v hmotnostním spektrometru se následně rozdělí podle hmotnosti. Jednotlivé molekuly jsou identifikovány, zjistí se jejich zastoupení a spektrum se porovná s profily nemocných a zdravých lidí, které se statisticky významně liší. Správnost diagnózy rakoviny slinivky je přes 90 procent.