Richard Branson, podnikatel s duší dobrodruha, oslaví pětasedmdesátiny

Zahraničí
18. 7. 2025 11:28

Duší dobrodruha s vášní ke všemu nevšednímu a riskantnímu je obdařen britský miliardář sir Richard Branson. Jeho obchodní impérium čítá stovky firem značky Virgin. Branson se už úspěšně vydal do kosmu v raketě své firmy a také hledá alternativní zdroje energie. Navíc se občas pokusí o nějaký světový rekord a několikrát už měl "namále". Vždy opálený, s rozevlátými vlasy a bradkou, známý svým extravagantním stylem, stále hledá nové výzvy a nezapomíná ani na charitu. V sobotu 18. července oslaví pětasedmdesátiny.

"Žijeme jen jednou, tak je třeba toho pořádně využít", prohlásil už v mládí Branson, který svůj první podnik rozjel v šestnácti letech. Jen podnikáním ale Branson, kterého časopis Forbes uvádí mezi nejbohatšími lidmi světa, svůj život nenaplňuje. Se stejnou vervou jako do byznysu se tento muž žijící na ostrově Necker na Britských Panenských ostrovech vrhal i do různých dobrodružných kousků. Občas se mu ale vymknou z ruky. V roce 1985 jej například zachránili z převráceného člunu, na němž se pokoušel překonat rekord v rychlosti přejezdu Atlantiku. V oceánu skončil i o dva roky později, kdy nevyšel pokus o transatlantický přelet v balónu.

Nahrávací společnost Virgin Records, kterou založil v roce 1972, se stala základem dnešního Bransonova impéria, které tvoří kolem 400 společností. Koncern stojí na podnikání v dopravě a cestovních ruchu, podnikatel si ale v minulosti sáhl v podnikání téměř na vše. Firmy s označením Virgin tak figurují například i ve zdravotnictví, médiích, finančnictví či energetice. Zahrnuly i leteckou dopravu (Virgin Atlantic) a železnice (Virgin Trains). Největší pozornost nyní poutá jeho společnost Virgin Galactic zaměřená na vesmírnou turistiku i na spolupráci s NASA. Vesmírná loď této společnosti s Bransonem na palubě v červenci 2021 úspěšně absolvovala svůj první zkušební let s kompletní šestičlennou posádkou. Během letu se loď VSS Unity dostala za hranici vesmíru a tento let je považován za milník soutěžení v rodící se lukrativní vesmírné turistice.

Richard Branson se narodil 18. července 1950 do rodiny londýnského právníka. Jako dyslektik měl s klasickou školní výukou potíže, a tak se už záhy vrhl na podnikání. Do této doby spadá i jeho první obchodní úspěch v podobě časopisu Student. V 80. letech Bransona zlákala doprava, založil aerolinky Virgin Atlantic Airways, později při privatizaci koupil hlavní železniční tah na britském západním pobřeží. Aby udržel leteckou společnost nad vodou, musel v roce 1992 prodat hudební společnost Virgin Records, kde svého času nahrávali Mike Oldfield, Genesis či Rolling Stones. Bransona prý prodej firmy dohnal až k slzám.

Nyní Branson svou pozornost upíná nejvíce ke hvězdám, prostřednictvím své firmy Virgin Galactic chce lidi vozit do vesmíru. Společnost založil v roce 2004, původní stroj SpaceShipTwo však havaroval při zkušebním letu. V roce 2019 se firmě poprvé podařilo při testovacím letu s cestujícím dosáhnout hranice vesmíru, snahy završil úspěšný testovací let s Bransonem na palubě v létě roku 2021. O rok později zahájila Virgin Galactic prodej vstupenek na lety do vesmíru soukromým osobám. Zájemci za jeden zaplatí 450.000 dolarů a za to získají 1,5 hodinový let, při němž loď stráví několik minut v prostředí nulové gravitace. První turistický let se povedlo realizovat v srpnu 2023 - do výšky přes 80 kilometrů raketa dopravila mimo jiné bývalého sportovce, který si zakoupil lístek už v roce 2005. Srpnový let byl pro Virgin Galactic sedmou exkurzí do vesmíru od roku 2018, ovšem první s platícím pasažérem.

Kromě podnikání se Branson věnuje ekologii a mírovým aktivitám. Proslul i jako dobrodruh, na druhý pokus zdolal Atlantik ve 22 metrovém motorovém člunu a vytvořil tak světový rekord. Nejrychlejší byl také na trase z anglického Doveru do francouzského Calais. Oceán pokořil i v horkovzdušném balonu. V balonu se neúspěšně pokusil i o oblet zeměkoule.

Bransonovy podnikatelské úspěchy ocenila také britská královna Alžběta II., když otce dvou dospělých dětí povýšila v roce 1999 do šlechtického stavu.

Autor: ČTKFoto: ČTK/PROFIMEDIA, Euan Cherry / PA Images

Další čtení

Izrael a Sýrie souhlasí s příměřím, oznámil velvyslanec USA v Turecku

Zahraničí
19. 7. 2025

Slovinští poslanci schválili návrh zákona o právu na asistovanou sebevraždu

Zahraničí
18. 7. 2025

Německý kancléř Merz označil postup Izraele v Pásmu Gazy za nepřijatelný

Zahraničí
18. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ