Gandalovič - <span>lovec hliněných holubů</span>

16. 12. 2007 12:00
rozhovor
rozhovor
rozhovorMinistr zemědělství Petr Gandalovič (ODS) je pravicový politik, přesto trochu jihne, když se hovoří o dotacích ztrátovým zemědělcům. Jeho strana považuje stát za špatného hospodáře, on chce ale zajistit, aby stát rozumně pečoval o lesy. Jejich privatizaci odkládá na neurčito.

Jeden z bývalých mluvčích vašeho ministerstva říkával, že by raději pracoval na ministerstvu pro homosexuály, protože těch jsou na rozdíl od zemědělců v populaci alespoň čtyři procenta. Není to výstižné?

Vtipy tohoto typu nemám rád. Dělat žerty na úkor jakékoli skupiny lidí na základě rasy nebo sexuální orientace je vždy sporné. Ano, zemědělství samo o sobě zaměstnává jen nějakých sto padesát tisíc lidí, ale na druhé straně živí celý národ. Současná diskuse o cenách potravin to naprosto dokazuje. Dokud jsou potraviny levné a drží inflaci dole, lidé si to neuvědomují. Teď jsou překvapeni, že cena pšenice nebo mléka jde díky světovému vývoji nahoru. Teprve teď nám role domácího zemědělství dochází. Nemluvme ale jen o zemědělství. Pod ministerstvo spadají lesy a vody. Ano, uznávám, že když není žádný problém, neřádí povodeň nebo hurikán a máslo stojí pod třicet korun, nikdo si to neuvědomujeme. Takže nedělejme vtipy o resortu, který prolíná životy nás všech.

Říkáte, že zemědělství živí celý národ. Zůstane to tak i v budoucnu v situaci, kdy ceny másla rostou kvůli poptávce v Asii a chovatele vepřů ničí evropská konkurence?

Po celá léta se politika EU zaměřovala proti nadvýrobě, která vedla k poklesu cen. Teď se ukazuje, že je tu poptávka ze třetích zemí a že kvóty a různé systémy omezování výroby už nemají absolutně žádný význam a spíš je potřeba vytvářet prostor pro efektivní produkci, otevírat trh a nechat zemědělce, aby se sami rozhodli, co budou pěstovat. V tom by měla spočívat zemědělská politika.

Řekl jste, že náklady na výrobu vepřového jsou dlouhodobě vyšší než jeho prodejní cena. Není luxusem dotovat ztrátové provozy?

Nevím, nakolik je ztrátovost dlouhodobý jev, ale pro poslední období to platí. Nechceme jim hradit ztráty, ale pomoct jim investovat a modernizovat, aby ztrátoví nebyli. Teď jsem podepsal nová pravidla pro příjemce peněz z evropských fondů, která umožňují, aby chovatelé mohli přednostně investovat a dostat se na stejnou úroveň jako západní konkurenti.

Dáte jim téměř dvě miliardy, které požadují?

O tom vůbec nemá smysl hovořit. Žádné takové dotace nepřipravuji. Na druhou stranu, jak už jsem řekl, peníze na investice jsou pro ně k dispozici.

Celý rozhovor čtěte v aktuálním vydání časopisu TÝDEN.
Foto: Robert Zlatohlávek

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ