Jako kdyby se nic jiného nedělo! Emisní aféra, kterou začal koncern Volkwagen se tak trochu rozrůstá. V síti podezření se nově ocitla také automobilka Mitsubishi, šetření se týká i PSA Groupe.
Nicméně britské ministerstvo dopravy sdělilo, že povolené limity pro emise oxidů dusíku překročilo v reálném provozu všech 37 testovaných modelů. Ovšem pouze Volkswagen podle jeho zjištění měl ve vozech zařízení k obcházení emisních testů, které stojí za největším skandálem v historii německé automobilky.
Testována byla auta více než 20 značek. U 18 starších vozidel se zjišťovalo, zda vyhovují emisní normě Euro 5. Devatenáct novějších aut se testovalo na přísnější normu Euro 6. Zákonný limit pro emise oxidů dusíku překračovaly v silničních testech všechny vozy.
Ministr dopravy Robert Goodwill ale upozornil, že automobilky se nedopustily ničeho nelegálního. Výrobci automobilů totiž musejí v současnosti dodržovat jenom prahové hodnoty pro laboratorní testy. Testování emisí v reálném provozu bude využíváno od příštího roku.
Nejhorší výsledek ze starších aut měl v silničních testech hatchback Vauxhall Insignia od americké firmy General Motors, limit u něj emise překročily více než desetkrát. Mezi novějšími auty dopadl při měření v reálném provozu nejhůře crossover Peugeot 3008, emise byly skoro 14krát nad povoleným limitem pro laboratorní testy.
Francouzský úřad pro stíhání podvodů zase v rámci pokračujícího vyšetřování emisí v automobilovém průmyslu vykonal prohlídku v automobilové skupině PSA. Francouzský výrobce automobilů Peugeot a Citroën uvedl, že jeho vozidla splňují emisní normy ve všech zemích, kde působí.
Vyšetřování emisí se rozběhlo po vypuknutí skandálu kolem měření emisí u firmy Volkswagen. Francouzská vláda nařídila ve své zemi testy různých značek. U konkurenčního Renaultu testy ukázaly překročení norem oxidu uhličitého a oxidů dusíku. Vláda ale zdůraznila, že v autech není systém umožňující manipulovat s výsledky měření emisí.
Japonská automobilka Mitsubishi Motors tento týden oznámila, že našla důkazy, podle kterých její zaměstnanci podváděli u některých modelů při testech, které mají zjistit spotřebu paliva. Manipulace se týká asi 625 tisíc vozů, ovšem modelů, které se vyskytují pouze na japonském trhu. Nicméně skandál kolem manipulací s údaji o spotřebě paliv v automobilech vyráběných japonskou společností s logem tří diamantů se zřejmě týká většího počtu modelů, než se původně předpokládalo. O aféru se již začaly zajímat i americké úřady, které firmu požádaly o informace ohledně vozů prodávaných ve Spojených státech.
A jak je na tom původce celé aféry? Volkswagen se rozhodl zvýšit svoji rezervu na vypořádání nákladů spojených s emisním skandálem z nynějších 6,7 miliardy eur (181 miliard Kč) na 16 až 17 miliard eur (432 až 459 miliard Kč). Koncern by tak podle německých médií mohl mít namířeno k největší ztrátě ve své historii. No, taková částka už poznamená i takového giganta, jímž VW bezesporu je...