Přestože již pátým rokem je v České republice zimní obutí vozidel od 1. listopadu prakticky povinné, skutečně pádným argumentem pro přezutí na zimní pneumatiky pro české řidiče zřejmě zůstává až první sníh. Potvrdil to jak průzkum mezi reprezentativním vzorkem českým řidičů, tak i šetření v terénu, které iniciovala společnost Goodyear Dunlop Tires Czech. Informace je o to aktuálnější, že dle předpovědi počasí má o víkendu sněžit už i v nížinách.
"Na přímý dotaz, kdy mění pneumatiky, sice zhruba polovina dotázaných uvedla, že vždy ke konkrétnímu kalendářnímu datu, zatímco sněhové srážky jako důvod k návštěvě pneuservisu jmenovalo jen 3,6 procenta respondentů, ale naměřené údaje jejich tvrzení do značné míry zpochybňují," řekl marketingový manažer Goodyear Dunlop Czech pro Českou republiku a Slovensko Jiří Vodička.
Zatímco v Karlových Varech, kde jako v prvním českém městě letos napadlo pět centimetrů sněhu již v polovině října, bylo na začátku tohoto týdne podle šetření v terénu na zimních pneumatikách zhruba 87 procent vozidel, v Praze jich bylo o plných dvacet procentních bodů méně - jen 67 procent. Podobné údaje přinesl i průzkum agentury pro výzkum trhu a veřejného mínění IPSOS mezi řidiči: rekordně nejvyšší stupeň vybavenosti zimními pneumatikami byl v Karlovarském kraji (90,9 %), nejnižší v Praze (65,3 procent) a jižních Čechách (68,8 procent).
Každé čtvrté vozidlo
V celé zemi už podle průzkumu přezulo na zimní pneumatiky 74,5 procent řidičů. "To se může zdát jako poměrně vysoké číslo, ale musíme si uvědomit, že v případě poklesu teplot, či dokonce náhlé změny počasí spojené se s námrazou či sněžením, by každé čtvrté vozidlo mohlo představovat potenciální nebezpečí," komentoval výsledky Vodička. "O tom, že při teplotách pod 7 °C ztrácí letní pneumatiky přilnavost i na suché vozovce, ani nemluvě. Už v prvních listopadových dnech se přitom ranní teploty pod nulou vyskytovaly na celém území České republiky."
Zimní pneumatiky mají měkčí směs a zaručují mnohem lepší trakci na sněhu a ledu. Zákon řidičům ukládá povinnost vybavit jimi motorové vozidlo kategorie M nebo N v období mezi 1. listopadem a 31. březnem již od roku 2011. Povinnost platí, pokud se na pozemní komunikaci nachází souvislá vrstva sněhu, led nebo námraza, ale i v případě, že vzhledem k povětrnostním podmínkám lze vznik takových nepříznivých podmínek během jízdy předpokládat.
Mladí řidiči riskují
Na ochotě řidičů přezout včas na zimní pneumatiky nehrály kromě geografické polohy místa bydliště respondentů prakticky žádnou roli vzdělání ani velikost obce; překvapivě však jejich věk. Zatímco ve věkové skupině 18 až 26 let přezulo pouze 67,7 procenta, v kategorii 54 až 65 let to bylo celkem 81,4 procenta řidičů. Vysoce nadprůměrné je zastoupení nejmladších řidičů také ve skupině těch, kdo přiznávají, že se nechystají přezout na zimní pneumatiky vůbec. Nejzodpovědnější v tomto směru je naopak věková skupina 36 až 44 let, z níž není mezi 1,1 procenta aktivních řidičů, kteří během celé zimy přezouvat nehodlají, ani jediný.
Geografická poloha bydliště a věková skupina do značné míry překvapivě koreluje i s obecnými právními a technickými znalostmi používání zimních pneumatik. I v tomto případě panují mezi Prahou, kde na otázku ohledně používání zimních pneumatik odpovědělo správně 57,3 procenta respondentů, a Karlovými Vary, kde jich bylo 72,7 procenta, značné rozdíly.
Povědomí povinnosti zimního obutí je nicméně podle průzkumu v celé zemi poměrně vysoké: že je zimní obutí dobrovolné, se domnívá jen méně než jedno procento dotázaných, a méně než deset procent soudí, že je povinné jen na zvlášť označených úsecích. Zákonné podmínky si dokonce dobrovolně zpřísnilo plných 29 procent respondentů, kteří se domnívají, že zimní pneumatiky jsou od 1. listopadu do 31. března povinné za jakýchkoliv podmínek. Více než tři čtvrtiny dotázaných také správně vybraly hodnotu minimální hloubky dezénu zimních pneumatik (4,0 mm); na druhou stranu ne zcela zanedbatelných 10,5 procent se domnívá, že minimální hloubka dezénu zimní pneumatiky je 1,6 mm.
Za jízdu na letních pneumatikách v nepříznivých zimních podmínkách nebo na označených úsecích silničních komunikací hrozí řidičům ze strany Policie ČR bloková pokuta až ve výši 2000 Kč. Ještě větší risk pro ně ovšem představuje to, že pojišťovna jim má v případě nehody plné právo odmítnout pojistné plnění. "Naopak jakékoli obavy z toho, že by se zimní pneumatiky při současném počasí nadměrně opotřebovávaly, nejsou na místě," konstatoval Jiří Vodička.
A docela na závěr připomínka - podle meteorologů má po ochlazení o víkendu v české kotlině sněžit i v nižších polohách...