Čeští řidiči jsou svědomití, poctivě přezouvají pneu

11. 10. 2017 07:35
Blíží se zimní období a s ním čas přezouvání pneumatik (ilustrační foto).
Blíží se zimní období a s ním čas přezouvání pneumatik (ilustrační foto).

Průzkum společnosti STEM/MARK pro značku Barum jasně ukázal, že Češi důsledně dodržují literu zákona. Alespoň, co se použití zimních plášťů týče. Přezouvá na ně 90 procent řidičů. Více než polovina dotázaných však nedokáže bezpečně rozpoznat správnou zimní pneumatiku, téměř třetina by pak zimní pláště měnila až ve chvíli, kdy už jsou pro bezpečnou jízdu v zimě příliš sjeté, tj. mají menší než 4mm vzorek.

"Příjemně nás potěšilo, jak jsou Češi svědomití. Vzhledem k nepředvídatelnosti počasí během těchto měsíců je určitě dobrou zprávou fakt, že do 1. listopadu nasadí zimní pneumatiky 89 procent českých řidičů," komentuje výsledky Juraj Ižvolt, šéf divize Marketing Continental Barum s.r.o. Většina (59 procent) respondentů reflektuje i počasí, ale celkově jen 11 procent nechá výměnu až na listopad. Český zákon přitom v období od 1. listopadu do 31. března použití zimních plášťů předepisuje jen v případě, že na vozovce leží souvislá vrstva sněhu, ledu nebo námrazy. "Vzhledem k odlišnému složení směsi letní a zimní pneumatiky je důležitá venkovní teplota vzduchu. Doporučujeme přezout na zimní ve chvíli, kdy teplota pravidelně klesá pod 7 °C, protože tehdy už letní pláště nefungují optimálně. Přezutím v průběhu října tedy rozhodně nic nezkazíte, v noci totiž bývá často chladněji," vysvětluje Ižvolt. Nespornou výhodou včasné výměny plášťů bývají volnější kapacity pneuservisů.

Alpský symbol

Symbol, který označuje zimní pneumatiku.Byť 90 procent Čechů na zimní pneumatiky přezouvá, nedokážou je správně rozpoznat. Celých 22 procent vůbec neví, jak zimní plášť vypadá, 15 procent dotázaných se řídí zákonem, který požaduje pláště označené písmeny M+S, a dalším 17 procentům stačí vzorek s lamelami. "Tyto dvě možnosti přitom definují zimní pneumatiky jen částečně. Znak M+S nesou pneumatiky s lepšími záběrovými vlastnostmi na sněhu, tedy např. i terénní nebo celoroční pláště. K udělení tohoto označení není potřeba žádné ověření pomocí testů. A vzorek s jemnými lamelami najdete u terénních, celoročních i zimních pneumatik," říká Juraj Ižvolt. "Jediným správným označením skutečné zimní pneumatiky je tzv. Alpský symbol: sněhová vločka ve stylizovaném horském masivu," vysvětluje. Právě tento znak prokazuje, že plášť splnil požadavky předpisů a musel absolvovat náročné testy pro použití v zimě. Nesou ho pochopitelně i zimní pláště Barum Polaris 3. Zimní pneumatiky podle tohoto symbolu dokáže rozlišit méně než polovina účastníků průzkumu - 45 procent.

Výrazně lepší situace není ani v případě znalosti minimální hloubky dezénu. Téměř třetina (28 procent) dotázaných by v zimě používala pneumatiky s menším než 4mm vzorkem, což zákon vysloveně zakazuje. "V porovnání s novými plášti s dezénem o hloubce 8 mm se přitom v případě pneumatik sjetých na zákonnou hranu prodlužuje brzdná dráha na sněhu při 50 km/h o 14 m, což znamená zbytkovou rychlost 27,9 km/h," popisuje rizika Juraj Ižvolt. Nedostatečná hloubka vzorku může být důvodem, proč pojišťovna při nehodě odmítne plnění. Úroveň sjetí pneumatiky se snadno ověří pomocí eurové mince, její vnější okruží má přesně 4 mm a jakmile se tedy srovná s bloky dezénu, nastane chvíle zimní pláště vyměnit.

Autor: - red -Foto: Nokian Tyres, archiv

Další čtení

Americká herečka Dakota Johnsonová dnes převzala Cenu prezidenta MFF

Domácí
6. 7. 2025
Známka se Stalinem a přátelství s Čínou

Odhalení zločinů Stalina byla chyba, vraťte Stalingrad, chtějí ruští komunisté

Zahraničí
6. 7. 2025

Počet mrtvých po záplavách v Texasu vzrostl na 59, Trump uvolnil pomoc

Zahraničí
6. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ