Za posledních pět let vzrostl počet aut na tisícovku obyvatel v Česku z 428 až na dnešních 485. Ani v jednom z posledních let množství aut oproti tomu předešlému neklesl a stále roste. Což samozřejmě s sebou přináší i problémy a doufejme, že nedopadneme ve velkých městech jako v Dillí.
Dopravní úřady v indickém Dillí musejí podle soudního nařízení s okamžitou platností zrušit registrace všech vozidel na naftový pohon vyrobených před nejméně deseti lety. Experti se sice neshodují v názoru na to, jakou měrou vozidla přispívají ke znečištění ovzduší ve městech, nicméně několik jich volalo po zákazu naftových vozidel, protože způsobují větší znečištění než auta s benzinovým motorem a motocykly. Mimochodem Dillí má asi 14 milionů obyvatel a odhadem 7,5 milionu registrovaných vozidel a je považováno za nejznečištěnější město na světě.
Tak daleko se snad v české kotlině nedostaneme, ale jisté je, že nějaká opatření přijdou. Chystá se k nim i sousední Slovensko, které chce podporovat prodej vozidel a alternativním pohonem i budování související infrastruktury. Program zahrnuje tucet různých opatření včetně poskytování dotací, daňového zvýhodnění, odpuštění registračního poplatku, nezvyšování daně z motorových vozidel či spotřební daně na zemní plyn. Plán počítá i s tím, že samosprávy budou moci na svém území vyhlásit nízkoemisní zóny s cílem regulovat vjezd méně ekologických vozidel. Podle slovenského ministerstva hospodářství se například v Berlíně tímto způsobem během tří let podařilo snížit nebezpečné prachové částice z dopravy až o polovinu. Příklad tedy máme za humny, jen mít vůli se do problematiky pustit...
Na podobné téma vystoupil za oceánem i Elon Musk, zakladatel a ředitel firmy Tesla Motors. Americký výrobce luxusních elektrických vozů chce expandovat do oblasti solárních systémů a sdílení aut. Pracuje také na několika nových vozidlech, už příští rok by podnik mohl představit elektrická nákladní auta a autobusy. Tesla v současnosti vyrábí luxusní elektrický sedan Model S a luxusní crossover Model X. Příští rok chce na trh uvést cenově dostupnější vozidlo Model 3.
Jakmile budou mít auta plnou schopnost autonomního řízení, umožní prý Tesla majitelům, aby svá vozidla poskytli ke sdílení. To znamená, že když majitelé nebudou své auto zrovna potřebovat, může jim jejich vůz alespoň vydělávat peníze. Kromě toho chce vytvořit "solární střechy" s integrovaným akumulátorem. No, k tomu stačí dodat, že Muskovy vize nemají konce, ovšem realizace občas pokulhává.
A další ekologický počin - automobilka Hyundai představila na evropské scéně svůj nový model Ioniq, který disponuje třemi pohonnými jednotkami. Nejdříve bude k dostání v hybridní verzi a jako elektromobil, brzy se připojí i hybridní plug-in, tedy varianta s možností externího dobíjení. I to je příspěvek k ekologickému provozu, například Ioniq Hybrid se pyšní emisemi CO2 79 g/km. V tomto případě je třeba použít termín - pouze...
Škoda byla vyhlášena nejspolehlivější automobilovou značkou v Británii, podruhé za sebou dosáhla celkového vítězství ve studii agentury pro výzkum trhu J.D.Power. Kromě toho se modely Škoda Fabia a Škoda Yeti umístily na prvních příčkách svých tříd.
Výzkum se soustředil na roční až tříleté vozy. Agentura se dotazovala více než 13 tisíc prvních majitelů na problémy, které se u nich v posledním roce vyskytly. Zajímala se například o nedostatky týkající se motoru, exteriéru a interiéru, požitku z jízdy, obsluhy a podobně. Hodnocení vycházelo z počtu závad na 100 vozů. Čím nižší byla bodová hodnota, tím lépe. Škoda se umístila v čele s 66 body.
Problémy japonského výrobce airbagů Takaty neberou konce. Americká automobilka General Motors by mohla být ve Spojených státech nucena svolat do servisů dalších 4,3 milionu vozů kvůli problémovým nafukovačům airbagů a dodala, že opatření by stálo 550 milionů dolarů (13,5 miliardy Kč).Už v květnu uvedla, že kvůli nafukovačům airbagů firmy Takata svolá 1,9 milionu vozů, v červnu opatření rozšířila o dalších 600 tisíc vozů. Nafukovače společnosti Takata mohou explodovat a vymrštit do vozu části kovu. Jsou spojovány s minimálně 13 úmrtími a s více než stovkou zranění při automobilových nehodách po celém světě. Bezpečnost postavená na hlavu!