Co přeletí oceán, Škoda Rapid v Indii a úřední šiml

19. 11. 2011 09:17
Koncept Ford Fiesta ST je ozdobou expozice americké automobilky v Los Angeles.
Koncept Ford Fiesta ST je ozdobou expozice americké automobilky v Los Angeles.

Los Angeles a Tokio. To jsou sídla dvou posledních velkých automobilových prezentací letošního roku. V Městě andělů se dveře výstaviště otevřely ve čtvrtek, tokijská přehlídka začíná pro veřejnost 3. prosince. A v lednu 2012 začne v Detroitu další kolo světových autosalonů.

Vystavovatelé v Los Angeles představili sedmnáct světových premiér, o většině z nich on-line deník TÝDEN.CZ informoval, o dalších ještě bude. Ptáte se, co zajímavého se objevilo pro evropského zákazníka? Těžiště exponátů samozřejmě leželo na amerických automobilkách, ale některé zajímavosti se pro Evropana našly. Tak třeba koncept Fordu Fiesta ST. Nebo Audi A1 Sportback, Audi A1 Sportback. Vůz, který v příštím roce dorazí na trh.které už brzy do prodeje na evropském kontinentu dorazí. Či Mercedes ML 63 AMG. Nicméně na ty největší novinky si motoristé v Evropě musí počkat až do březnového autosalonu v Ženevě, protože i v Tokiu se dá očekávat podle předběžných zpráv převaha japonských výrobců.

Jednou z očekávaných novinek příštího roku bude také nová škodovka, která se velikostí vejde mazi modely Fabia a Octavia. Ponese s největší pravděpodobností název Rapid a její stejnojmenný sourozenec už vyrazil za zákazníky. Zatím pouze v Indii, kde se v karosářské variantě sedan vyrábí. Prodává se zhruba za čtvrt milionu korun, ale nedá se předpokládat, že ve stejné podobě bude uvedený i u nás. Přece jen nároky klienta v evropských zemích a v Indii jsou různé. Jen pro zajímavost srovnejme délky současných modelů mladoboleslavské automobilky: fabia 4000 mm, rapid 4386 mm, octavia 4569 mm.

Kromě nových vozidel se čeští motoristé mohou dočkat i další novinky. Ministerstvo dopravy se chystá v rámci novely silničního zákona prosadit, že registrační značky aut, takzvané "espézetky", budou přidělovány majitelům a ne vozidlům. V praxi by tedy mohl mít každý svou vlastní značku doživotně. Úředníky k tomu vedou úspory, z hlediska praxe by to však byla užitečná věc. Takový zapomětlivec by si mohl svá čísla a písmena nechat vytetovat na tělo a měl by po starostech.

Než se automobily ztiší, přijdou vhod protihlukové stěny. Ilustrační snímek.Šiml zařechtal i zpoza hranic, Evropská komise totiž oznámila plán postupného snižování povolené hladiny hluku u automobilů. Současný limit je 74 decibelů, v průběhu příštích let by měl klesnout na 68 decibelů. Automobilky se ovšem děsí, kromě přísných emisních omezení by je čekaly další úpravy nových vozů. A tak se předpokládá, že při tak silném vlivu, který v politických kruzích mají, je zavedení hlukových limitů hudbou delší budoucnosti. Na druhou stranu by mohl návrh vyvolat větší tlak na vývoj alternativních pohonů či nástup elektromobility. Jenže to se zase dá očekávat další návrh aktivních europoslanců, kterým bude vadit tichý chod elektromobilů...

Autor: - vit -Foto: Lucie Pařízková, Ford, Audi

Další čtení

Vladimir Putin čelí americké odpovědi

Trump dal Putinovi ultimátum. Teď pošle Ukrajině zbraně, pak nastoupí cla

Zahraničí
14. 7. 2025
Novinářská prohlídka teplárny Kladno vyrábějící i elektřinu, která jako jedna z mála tuzemských zařízení dokáže v případě blackoutu obnovit provoz, aniž by potřebovala napětí ze sítě (takzvaně ze tmy), 14. července 2025, Kladno. Obdobných elektráren, které jsou autonomní, je v ČR jen několik. Na snímku je dieselgenerátor, který zásobuje elektřinou plynovou turbínu.

Teplárna Kladno vyrábějící i elektřinu umí při blackoutu sama obnovit provoz

Domácí
14. 7. 2025
ilustrační foto

Deštivé počasí brzdí sklizeň obilovin v Jihočeském kraji

Domácí
14. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ