Jestli někdo nabyl přesvědčení, že koncern Volkswagen už má to nejhorší v kauze emisního skandálu za sebou, tak se mýlí. Německé úřady právě vyšetřují divizi Audi a pustili se také do šetření, zda nepodváděly i vozy značky Porsche.
Spolkový úřad pro motorová vozidla (KBA) zkoumá software, který měří úhel volantu automobilu. Podle podezření mohl tento software zjistit, zda je auto právě laboratorně testováno, a pokud ano, přepnout vůz do režimu, kdy vypouští méně znečišťujících emisí, než za běžných jízdních podmínek. Otázkou tedy zůstává, kam kroky vyšetřovatelů zamíří příště...
O jednu svoji divizi ovšem Volkswagen strach mít nemusí, ta bude zcela jistě čistá, neboť byla nově založená. Pod značkou Moia má konkurovat společnostem typu Uber a nabídnout moderní způsoby přepravy jako je pronajímání aut, spolujízda nebo carsharing, tedy sdílení auta. Volkswagen očekává, že Moia do několika let docílí miliardového obratu v eurech a do roku 2025 se má začít významnou měrou podílet na celkovém obratu koncernu. Ostatně vzhledem ke skandálu bude finance na pokuty potřebovat.
Zatím putují z kasy VW je "drobné". Tak například v minulých dnech jihokorejský regulační úřad FTC se rozhodl vyměřit koncernu pokutu 37,3 miliardy wonů (zhruba 800 milionů Kč) za klamavou reklamu týkající se emisí. Sankce je nejvyšší, jakou kdy úřad za klamavou reklamu vyměřil. Volkswagen podle FTC v reklamách používal "nepravdivá, přehnaná či klamavá" tvrzení. Své vozy inzeroval jako šetrné k životnímu prostředí, ačkoli byly vybaveny systémem umožňujícím manipulovat s vládními testy, uvedl úřad.
S ochranou životního prostředí je to složité, jak doložila situace v Paříži, kde musel být kvůli zimnímu smogu omezen provoz automobilů. Už v pondělí pařížská radnice snížila nejvyšší povolenou rychlost a nákladním vozům nad 3,5 tuny zakázala vjezd do města úplně. Od úterý byla zavedena střídavá doprava, tedy omezení provozu osobních automobilů na základě jejich čísla na poznávací značce. Těžko si však představit, že Pařížané omezení přijali, agentura AP například uvedla, že mnoho řidičů nařízení nerespektovalo, a zasloužilo se tak o dopravní kalamitu.
Francouzi mají Paříž, v české kotlině zase máme Ostravu. I tam se snaží úřady řešit silně znečistěné ovzduší, a tak chce město rozšířit počet automobilů na stlačený zemní plyn (CNG) a elektromobilů. Už před časem pořídilo deset automobilů na zemní plyn pro městskou policii, nyní zakoupilo dva nové elektromobily. V budoucnu chce od státu získat dotace na dalších 24 automobilů s alternativním pohonem a také v příštím roce začít s budováním dobíjecích stanic pro elektromobily. Jen houšť a větší kapky, chtělo by se říci.
Skupina poslanců Evropského parlamentu včetně zástupce Česka vyzvala komisařku EU pro dopravu Violetu Bulcovou, aby vysvětlila dohodu, které minulý týden dosáhla Evropská komise s Berlínem v otázce zavedení mýtného pro osobní automobily v Německu. "Pro občany a podnikatele žijící a podnikající na hranicích s Německem je toto opatření velmi nešťastné. Obáváme se, že Evropská komise souhlasila s opatřením, jež v podstatě zůstává nadále diskriminační," uvedl poslanec a předseda právního výboru EP Pavel Svoboda. Kromě něj se k výzvě eurokomisařce Bulcové připojili i poslanci ELS z Rakouska, Polska, Belgie, Lucemburska a Nizozemska. Hezké gesto, nicméně vypadá to tak, že jenom gesto. Peníze totiž mají větší hlasovací právo než poslanci...