Milion nebezpečných vozidel
Dalším problémem ojetin je nefunkční filtr pevných částic
15.03.2017 07:45 Původní zpráva
České autobazary denně odmítají vykoupit stovky vozidel. Ještě v minulosti to bylo především kvůli přetočeným tachometrům nebo celkově nevyhovujícímu technickému stavu. Aktuálně jsou však největším problémem chybějící filtry pevných částic (DPF). Po českých silnicích tak podle odhadů může jezdit až jeden milión závadových vozidel, která nevyhovují emisním limitům.
"Denně odmítneme vykoupit přibližně 50 vozidel," říká Pavel Foltýn z Auto ESA a doplňuje: "V minulosti to bylo především kvůli přetočeným tachometrům. Dnes ale mezi odmítnutými vozy převládají vozidla, u nichž není funkční filtr pevných částic anebo je zcela odstraněn."
Filtry pevných částic se aktuálně stávají velkým problémem. Podle Foltýna se u dieselových motorů počítá se životností filtru pevných částic v rozmezí 80 - 240 tisíc kilometrů, podle toho o jakou značku se jedná a v jakých podmínkách je vůz používán. Výměna filtru však může stát až 100 tisíc korun, záleží na vozidle. Proto se majitelé starších dieselových vozidel snaží vůz s nefunkčním DPF prodat za každou cenu, nebo jej dokonce z vozu vymontují, upraví řídící jednotku motoru a vůz prodávají jako bezvadný. "Laik pak nemá moc možností, jak závadu odhalit," varuje Foltýn.
"Dle našeho průzkumu je v České republice zhruba milion takto nebezpečných vozidel, která mají buď poškozený, nefunkční anebo úplně vytlučený filtr pevných částic a bohužel je na silnici nikdo nekontroluje," hodnotí současný stav Igor Sirota z ÚAMK. Zároveň varuje před zdánlivě výhodným nákupem ojetého vozu od neznámého člověka, nebo v neprověřeném autobazaru.
"Naši technici se při výkupu vozidel s dieselovým motorem velmi pečlivě zaměřují na kontrolu DPF a vozy s nefunkčním nebo dokonce chybějícím filtrem odmítají vykoupit," říká Foltýn. Podle něj by takový vůz totiž neměl projít technickou kontrolou. Hrozí ale i jiné nebezpečí: "Například v sousedním Rakousku mohou policisté automobil, který má vymontovaný nebo nefunkční filtr pevných částic, dokonce zabavit, odebrat registrační značku nebo dát pokutu až 5000 eur," varuje Igor Sirota z ÚAMK.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.