Dopravní policie chce opět získat oprávnění zabavovat řidičům, jejichž auto není technicky způsobilé k provozu, osvědčení o registraci. Tuto možnost policisté ztratili v roce 2001. Novinářům to řekl šéf dopravní policie Leoš Tržil. Ministerstvo dopravy prý s návrhem souhlasí, ale zatím se změna do předpisů nedostala.
"Otázka bezpečnosti provozu úzce souvisí s technickým stavem vozidla," řekl Tržil. A podle něj sice policie řidiči, který má například sjeté gumy, uloží pokutu a zakáže mu další jízdu, k opravě jej to však nepřinutí. "Druhý den bez problémů vozidlo užívá znovu, aniž by pneumatiky vyměnil," posteskl si šéf dopravních policistů. Statisticky podloženo se na 365 letošních dopravních nehodách z celkového počtu 59 440 (leden až září) podílela technická závada na automobilu.
Tržil také uvedl, že policii v této souvislosti nepomáhá ani její nové oprávnění poslat auto na stanici technické kontroly (STK), které mohou v praxi používat od letošního května. "Existuje celá řada vad ohrožujících bezpečnost provozu, které zjistí naši vyškolení policisté při kontrole, takže vozidlo by mělo být odstraněno z provozu, aniž by řidič absolvoval prohlídku na STK," vysvětlil Tržil, proč policie nové oprávnění potřebuje.
Špatný technický stav vozidel podle policejních statistik nebyl letos bezprostřední příčinou žádné ze smrtelných nehod. Tržil však podotkl, že v provozu jezdí mnoho aut, jejichž technický stav má na chování auta na silnici výrazný vliv. Mezi nejčastější závady odhalené při policejních kontrolách patří kromě sjetých gum nesprávně seřízené osvětlení či špatný stav brzd. Za devět měsíců podle ředitele dopravních policistů jeho podřízení uložili v této souvislosti přes 80 tisíc pokut v celkové hodnotě téměř 40 milionů korun.