V Česku je nařízeno, že po dovršení šedesátky musí řidič-amatér na lékařskou prohlídku, aby dostal osvědčení, že může za volant sedat dál. Doba ale postoupila, věk odchodu do důchodu se prodlužuje, takže padl návrh, aby se věková hranice i v tomto případě posunula.
Padl návrh, aby se povinnost vztahovala na amatérské řidiče (profesionální podléhají jiným předpisům) od 65 let. Tak zněl i původní senátní návrh, v poslední době se ale diskutovalo i o 68 letech. Jak je v české kotlině zvykem, hodně hlav hodně ví a navíc má i hodně rozličných názorů, takže jednání o věkové hranici byla přerušena. Kdy se opět rozjedou, to se teprve uvidí. Možná tehdy, až se kompetentním začne blížit šedesátka...
Odklad však není jen českou specialitou, podobně se zachovali i poslanci Evropské unie, kteří zřejmě odložili zavedení nových emisních pravidel pro automobily. Opět se ukázal vliv automobilového průmyslu, neboť nová pravidla znamenají nové investice, a těm se z pochopitelných důvodů výrobci aut brání. A poslanci podlehnou jejich tlaku. Další příklad toho, jak v politice dostávají přednost ekonomické zájmy.
Ty také vedly pražský magistrát ke zvýšení ceny za odtah vozu. V současnosti platí majitelé odtažených vozů v Praze 1300 korun, v novém návrhu se počítá se zvýšením na 1900 korun. Důvodem je údajně fakt, že cena za odtah vozidel se nezměnila od roku 2001 i přesto, že se zvýšily náklady na pohonné hmoty a energie a zvedla se také výše DPH. Návrh schválila rada města, nyní půjde návrh do připomínkového řízení, k dalšímu projednávání by ho rada mohla dostat v lednu příštího roku. Ročně je v metropoli odtaženo na 40 tisíc aut a prostými počty lze odvodit, o jakou částku se rozroste magistrátní pokladna. Mimochodem v ostatních českých městech se nyní platí za odtah kolem tisícovky až dvou. Jednu z nejnižších cen - 800 korun mají například v Kralupech nad Vltavou, až 2500 korun zaplatí řidiči v Přelouči nebo Ústí nad Labem.
Na český trh dorazily dvě novinky, které se postavily proti novému modelu mladoboleslavské automobilky. Proti Škodě Rapid se postavily Peugeot 301 a Citroën C-Elysée, finančně vyjádřeno proti 289 900 korunám (škodovka) stojí 220 tisíc korun (peugeot i citroën). No, pro českého zájemce o nový vůz je to docela velký rozdíl a důvod k přemýšlení.
Škoda auto si ovšem špatně nevede. V Evropě sice také doplácí na krizovou dobu, ovšem mimo starý kontinent se jí daří. Dokonce natolik, že je reálně překonání loňského celoročního rekordu 875 tisíc prodaných vozů. Za letošních prvních deset měsíců zvýšila prodeje o 7,2 % na 795 100 vozů. Zajímavé je, že klesl zájem o model Octavia, ale to se dá vysvětlit jednoduše. Klienti dobře vědí, že ve výrobě už je nová generace vozu, takže stačí chvilka trpělivosti a budou mít zbrusu nový vůz odpovídající nejmodernějším trendům.
Ještě jedna informace ovládla automobilový svět. Objevily se zvěsti, že padla jednání o spolupráci mezi koncernem PSA Peugeot Citroën a německou automobilkou Opel. Aliance měla pomoci oběma stranám k návratu na výsluní, odkud musely ustoupit. Opel však vydal prohlášení, že krach spolupráce nehrozí. Zároveň však některá média vypustila zprávy o tom, že PSA uvažuje o součinnosti s indickou automobilkou Tata Motors, která vlastní značky Jaguar a Land Rover. Indové však jednání s PSA popřeli. A teď se v tom vyznejte! Jisté však je, že jde o jedno - peníze...