Letošní rok zavedl mimo jiného také možnost pořídit si registrační značku automobilu podle vkusu majitele vozu. Očekávaný nápor se na úředníky se ovšem nekonal, za první tři dny požádalo o vlastní text na 1300 žadatelů. A objevil se další výplod byrokratů z Evropské komise, který se týká jednotného dálničního mýtného v unijních zemích.
Deset tisíc korun a nezávadný text, to jsou základní podmínky pro žadatele o registrační značku na přání. Nejvíce zájemců dorazilo na registrační pracoviště v Praze a Brně, v některých další městech bylo však u přepážek prázdno. Mnohé odradila cena, jiným vadí fakt, že značka je ale nepřenositelná a nebude možné ji prodat další osobě. Váže se totiž na majitele, nikoli na auto, vlastník ji tedy může opětovně použít na další svůj automobil, motocykl či moped, vždy ale pouze na jedno vozidlo. Ovšem pokud někdo majiteli značku ukradne, nebo o ni přijde jiným způsobem, nemá nárok na novou zdarma.
Což ovšem neznamená, že bychom se na silnicích nepotkali s různými nápady, přidělena už byla značka FANT0MAS, kde je místo zakázaného písmene O nula, populární se staly variace na Jamese Bonda, takže se objeví například 007A6ENT (nepřípustné G je nahrazeno šestkou). No, proti gustu žádný dišputát...
Větší poprask i v obci českých řidičů by mohla vyvolat realizace návrhu Evropské komise, která chce vytvořit jednotný systém dálničního mýtného pro všechny unijní země. Eurokomisařka pro dopravu Violeta Bulcová se tak snaží svým návrhem urovnat spor o podobu zpoplatnění německých dálnic pro osobní auta, které by podle současného vládního návrhu postihlo pouze zahraniční řidiče.
Jednotný mýtný systém by měl nahradit současný stav, kdy má každá země osmadvacítky vlastní pravidla. A podle čeho se bude určovat cena? Podle Česka, kde vyjde roční dálniční etiketa na 1500 korun? Nebo podle Rakouska, které poplatek za roční užívání dálnice letos zdražilo na 85,7 eur, tedy více než 2300 korun? Naštěstí úřednický šiml v Bruselu pracuje tak efektivně, že zatím mohou být evropští řidiči celkem v klidu...
Mimochodem Rakousko nejen zdražilo známky, ale také zvýšilo pokuty. Tak například za telefonování za volantem je sankce 50 eur (cca téměř 1400 korun), za nedání znamení o změně směru jízdy hrozí až 2180 eur (takřka 60 tisíc korun), stejná suma hrozí za ohrožení chodce na přechodu nebo mimo obec. A jak známo, rakouská policie se s českými řidiči nemazlí.
Obecní strážníci by mohli přijít o výnosnou činnost, neboť podle senátorů z ústavně-právního výboru by měli ztratit právo měřit rychlost jízdy automobilů. Toto oprávnění by mělo zůstat pouze republikové policii. Výbor tuto změnu doporučil vložit do novely o silničním provozu, která má mimo jiné stanovit pravidla o provozování vozítek segway. Změnu ve výboru prosadil předseda senátorů ODS a teplický primátor Jaroslav Kubera. Argumentoval tím, že pravomoc měřit rychlost vozidel není ve shodě s posláním obecní policie, podle něj si některé obce tímto způsobem pouze vylepšují příjmy, neboť nechávají měřit rychlost převážně mimo zastavěné území. Jenomže ministr dopravy Dan Ťok (ANO) změnu nepodpořil s tím, že by neměla být vzhledem k jejím dopadům přijímána senátorským návrhem. Horní komora o novele rozhodne příští týden.
Soupeření o světového lídra v segmentu luxusních vozů se zdá být za loňský rok rozhodnuté. Značka Audi oznámila, že vloni prodala více než 1,8 milionu vozů a přes více než tříprocentní nárůst se jen dívá na záda konkurenčnímu BMW. To totiž bez započtení prosincových prodejů měla na kontě 2,03 milionu nových majitelů. A tak, jak říkali staří latiníci, nic nového pod sluncem...