Od října musejí být v Česku kamiony vybaveny výrazným obrysovým označením, které má podle evropské vyhlášky zvýšit bezpečnost dopravy na silnicích. V české kotlině však tato povinnost platí pouze pro nově registrované vozy. Ostatní být reflexně označeny nemusejí. A to může být problém.
"Namísto zvýšení bezpečnosti na silnicích to naopak může vést k jejímu snížení. Je to stejné jako s povinným svícením – pokud jede řada vozidel a jedno z nich nesvítí, zcela se mezi ostatními ztratí a stane se tak daleko více ohroženým," upozorňuje Ladislav Cvrkal, odborník na bezpečnost v dopravě ze společnosti 3M. Ministerstvo dopravy argumentovalo vysokými náklady dopravců, pokud by povinnost platila na všechna auta. "Bezpečnosti to neprospěje. Chápeme, že označení vozidel s sebou nese určité náklady, ty se ale většinou pohybují v hodnotě zhruba jednoho tankování kamionu," vysvětluje Cvrkal.
O nutnosti lepšího obrysového značení kamionů nikdo nepochybuje. Bezpečnost se tím nesporně zvýší, reflexní páska, jíž musí být polepen každý nový kamion, je vidět až na 300 metrů. Ovšem budou ji mít jen nově registrované vozy, což může zavinit nebezpečné situace.
"Náraz do odstaveného vozidla je třetí nejčastější nehodou. Kamionu s poruchou na motoru vydrží se zapnutými světly několik hodin, pak zhasnou. Reflexní značení funguje stále a výrazně zvyšuje bezpečnost," argumentuje Cvrkal. Pro příklad funkčního řešení se stačí podívat k sousedům. Slovensko šlo cestou označení všech vozidel od loňského roku a žádné potíže nenastaly. Plošně platí povinnost reflexního značení také v Itálii, Rakousku nebo Rumunsku.
Nemít reflexní označení se nemusí vyplatit ani za hranicemi. Ačkoliv by majitelé starších kamionů neměli mít v zahraničí problémy, prosazují dopravní policisté v zemích s povinností konturového značení často vlastní zákony a tyto řidiče pokutují. "Víme o případech, kdy zahraniční policista v zemi s absolutní povinností obrysového značení pokutoval českého řidiče za jeho absenci na vozidle. I když se tento policista dopouští jednání proti mezinárodním úmluvám, argumentace řidiče na místě je velmi obtížná a končí onou pokutou," dokládá Ladislav Cvrkal.
Statistiky jasně pro
Nákladní automobily se podílejí na dopravních nehodách zhruba z 5–10 % (výzkum v rámci Evropské unie z roku 2002: V. Británie 3,3 %, Německo 6,2 % a Rakousko 8,3 %). Britská dopravní výzkumná laboratoř zjistila, že zhruba 30–34 řidičů je zabito každý rok při nárazu do zadní části nákladních vozů. Výzkum v Německu prokázal, že téměř 6,5 % nákladních vozů způsobilo nehodu končící zraněním člověka. Až 40 % z nich se přitom odehraje za horší viditelnosti, typicky při úsvitu, soumraku nebo v noci. V tuto dobu je na silnicích zhruba třetinový provoz, přesto je noční jízda dvakrát nebezpečnější než za dne.
Tento stav mělo vyřešit plošné zavedení obrysového značení nákladních vozidel – do přijetí této vyhlášky bylo povinné označit obrysovou reflexní páskou pouze zadní část vozidla, nyní by se mělo jednat i o postranní obrysové značení, reflexní páska by měla být viditelná na 300 metrů. Vliv obrysového značení na snížení počtu nehod dokázalo bezpočet studií, jmenujme například studii Vector v Německu, která zkoumala čtyři tisíce vozů, kde polovina z nich byla označeno reflexní páskou. U označených vozů došlo k o 18 % méně nehod. Podobnou studii s dvěma tisíci vozy prováděla německá Univerzita Darmstadt. Opět jen půlka byla označena reflexí, v tomto případě se jednalo o rozdíl až 93 %.