Losování aut, která půjdou na emisní test. Tak reaguje Francie

25. 9. 2015 11:53
Emisní poroblémy se prý francouzských automobilek netýkají (ilustrační foto).
Emisní poroblémy se prý francouzských automobilek netýkají (ilustrační foto).

Od příštího týdne se ve Francii začnou na pozadí skandálu Volkswagenu provádět náhodné testy na stovce aut různých výrobců, která se v zemi prodávají. Auta ke kontrole budou vybírána losováním a na vyhodnocení testů bude dohlížet nezávislá komise. Oznámila to francouzská ministryně životního prostředí Ségolene Royalová.

Na testech se dohodla vláda s představiteli všech domácích a zahraničních výrobců, kteří prodávají svá auta ve Francii. Cílem testů je ukázat, že podvody, jaké se vyčítají německé automobilce Volkswagen, se aut ve Francii netýkají, vysvětlila ministryně ve francouzské rozhlasové stanici Europe 1.

Royalová současně odmítla žádost vedoucí představitelky místních ekologických aktivistů Emmanuelly Cosseové, aby se ve Francii do roku 2025 zakázala všechna auta s naftovými motory. Zdůraznila, že je pro postupné omezování naftových aut a velké investice do elektrických aut, ale požadavek Cosseové by podle ministryně poškodil Francii. V zemi totiž auta s naftovými motory tvoří polovinu všech vozidel.

"Nelze řešit tak vážné problémy vyhlašováním ideologických sloganů na úkor francouzských zájmů," prohlásila Royalová, bývalá dlouholetá životní partnerka nynějšího francouzského socialistického prezidenta Françoise Hollandea.

Americké úřady nedávno Volkswagen obvinily, že v USA vybavila téměř půl milionu aut zařízením pro obcházení emisních testů, a německý podnik pak přiznal, že tento software instaloval do celkem 11 milionů svých vozů. Firmě za to v USA hrozí pokuta až 18 miliard dolarů (436 miliard Kč) a začalo tam proti ní trestní vyšetřování; skandál tento týden začaly vyšetřovat i některé evropské země.

Například norská policie oznámila, že zahájí vyšetřování, zda emisní skandál Volkswagenu neporušuje zákony v Norsku. Mimo jiné chce zjistit, zda vozy s naftovým motorem, u kterých bylo možné manipulovat s emisními měřeními, byly dovážené i do Norska.

Autor: ČTK Foto: renault

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ