Kde hrozí nehoda
Mapa silnic smrti: dálnice 3x bezpečnější než "běžné" silnice
15.11.2011 18:00
Mezi nejnebezpečnější úseky silnic patří například R 7 z Prahy směrem na Slaný nebo silnice I 10 u Jablonce nad Nisou. Vyplývá to z takzvané rizikové mapy na léta 2008 až 2010, kterou zveřejnil Ústřední automotoklub. Jejím cílem je ukázat, jaké je na daném úseku silnice riziko, že se řidič stane součástí nehody s vážnými následky či nehody smrtelné.
Stupeň rizika je na mapě odlišen barevně. Nízké riziko je vyznačeno zelenou barvou, vysoký stupeň rizika je naopak označen černě. Mapa se přitom zaměřuje pouze na významnější komunikace.
V letech 2008 až 2010 se firmě CityPlan, která se podílí na evropském programu hodnocení silnic, podařilo zmapovat 720 kilometrů dálnic a skoro šest tisíc kilometrů silnic první třídy. Hodnoceno bylo přibližně 350 úseků, kde se stalo téměř 30 procent všech smrtelných a vážných nehod. Třetina z hodnocených silnic přitom spadla do kategorie středně vysokého a vysokého rizika.
Z rizikové mapy vyplývá, že dálnice a rychlostní silnice jsou přibližně 3,5krát bezpečnější než nedělené směrové komunikace. Nejhůře při mapování rizik dopadl Zlínský kraj, nepříznivěji ze srovnání vyšel kraj Jihočeský.
Automotoklub zveřejnil také vyhodnocení rizikovosti silnic od roku 2003, kdy se rizikovost začala sledovat. Nejnebezpečnější je podle výsledků silnice I 2 na hranicích Pardubického kraje, následuje úsek I 67 z Karviné do Českého Těšína.
Nejvýraznější nárůst stupně rizika zaznamenala silnice I 71 na hranicích Jihomoravského kraje, největšího zlepšení naopak dosáhla silnice I 13 v Ústeckém kraji.
Při tvorbě mapy její autoři použili údaje o nehodách poskytnuté dopravní policií, ředitelstvím silnic a dálnic a také z údajů z celostátního sčítání dopravy.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.