Mazda3 patří bezesporu mezi nejúspěšnější modely japonské automobilky, která v současnosti trochu ustoupila ze svých bývalých pozic. A nejen v Česku. K vystoupení ze stínu by znovu měl pomoci model Mazda3, který prošel inovací.
První generace vozu nižší střední třídy se objevila v roce 2003 a způsobila velký rozruch. Vypadala sportovněji než konkurence, ale nejen vypadala, měla také sportovnější vlastnosti, výborné pohonné jednotky i podvozek. Není divu, že mety v podobě jednoho milionu vyrobených vozů se jí podařilo dosáhnout rychleji než jakémukoliv jinému modelu Mazda v historii. Jenomže konkurence nespala, i když druhá generace "trojky", jež přišla v roce 2008, byla také úspěšná, přece jen se soupeři přibližovali.
A tak nastala doba, kdy Mazda3 musela projít inovací. Výrazná mřížka chladiče prošla změnami, přední nárazník působí mohutněji, spodní spoiler se dere kupředu odvážněji než dříve. Novinkami se po faceliftu chlubí rovněž zadní část pětidveřového hatchbacku. Nárazník není tak mohutný jako dříve (vzadu je převis karoserie o 30 mm kratší než u dosavadní verze ve sportovní výbavě) a sdružené zadní svítilny jsou umístěné dále do bočních panelů karoserie. Kratší zadní nárazník usnadňuje nakládání a vykládání věcí ze zavazadlového prostoru, přičemž celková délka vozu se zkrátila o 30 mm.
Změny se dotkly i interiéru, přestože již dříve patřil k tomu lepšímu, co vozy tohoto segmentu nabízely. Designéři se soustředili na to, aby řidičům usnadnili orientaci v kokpitu při jízdě. Předchozí stříbrnou barvu dolní části palubní desky zaměnili za černý odstín, zatímco přístroje a nejpoužívanější ovladače označili pro lepší rozpoznatelnost jasnými, matně stříbrnými kroužky. Spolu s tím nahradili červenou grafiku multi-informačního displeje a displeje LCD v přístrojovém štítu novým bílým písmem, které je lépe čitelné. Rychloměr i otáčkoměr dostaly trvale podsvícené bílé číslice..
K zážehovým agregátům nabízených pro Mazdu3 po faceliftu patří motor MZR 2,0 l DISI i-stop se šestistupňovou přímo řazenou převodovkou, který vyvine nejvyšší výkon 110 kW/150 k, turbodmychadlem přeplňovaný motor MZR 2,3 l DISI se šestistupňovou přímo řazenou převodovkou nastavenou na sportovní jízdu. Dalším je MZR 2,0 l, jehož nejvyšší výkon dosahuje je 110 kW/150 k v 6500 ot./min. a motor MZR 1,6 l s výkonem 77 kW/105 k a spotřebou pouze 6,4 l/100 km.
Vrcholným vznětovým agregátem pod kapotou modernizované Mazdy3 je turbodmychadlem přeplňovaný motor High Power MZR-CD 2,2 l, který vyvine nejvyšší výkon 136 kW/185 k a nejvyšší točivý moment 400 Nm. Výsledkem je sportovní projev, třebaže kombinovaná spotřeba nafty dosahuje jen 5,4 l/100 km. Agregát Standard Power MZR-CD 2,2 l dosahuje nejvyššího výkonu 110 kW/150 k a jeho nejvyšší točivý moment 360 Nm je k dispozici už od 1800 ot./min. Také tento motor spotřebuje méně paliva než dosud, takže mu v kombinovaném cyklu stačí 5,2 l/100 km. Nabídku vznětových motorů pro modernizovanou Mazdu3 uzavírá agregát MZ-CD 1,6 l s výkonem 85 kW/115 k a točivým momentem 270 Nm. Spotřeba se v kombinovaném cyklu snížila na 4,3 l/100 km díky novému olejovému čerpadlu s nižším třením.