Úředníci dostanou novou povinnost. Při vydávání registrační značky budou muset posoudit, zda neobsahuje hanlivé a vulgární výrazy nebo nekopíruje například známou zkratku. Sněmovna totiž schválila novelu, která umožní od roku 2015 mimo jiné vydávat automobilové registrační značky na přání.
Takže půjde o jedno - nepadnout na nějakou úzkoprsou úřednici, která se červená i nad výrazy zařazenými do slovníku spisovné češtiny. A je jasné, že pár vtipálků bude určitě zkoušet štěstí se slovy přinejmenším na hraně...
Jedna tabulka by měla stát pět tisíc korun, takže dvě značky na auto vyjdou jeho vlastníka na 10 tisíc korun. Novela obsahuje i další zjednodušení registrační administrativy, ovšem z původního vládního návrhu poslanci podle doporučení hospodářského výboru vypustili výslovný zákaz stáčení tachometrů. Prý dosavadní zákonná úprava postačuje. Přitom stočený tachometr mají podle společnosti Cebia zhruba dvě pětiny ojetin prodávaných v Česku...
Nošovice na Frýdecko-Místecku zažily obrovskou slávu, která se rozletěla do světa. Z místního závodu automobilky Hyundai sjel miliontý vyrobený vůz, byl to oblíbený model i30. Sériová výroba se rozjela v listopadu roku 2008, do milionu to tedy trvalo něco málo před čtyři a půl roku. Další milion by měl přijít dříve, továrna nyní jede na plnou kapacitu, která je 300 tisíc vozů ročně.
Otázkou ovšem zůstává, jak si povede hospodaření na starém kontinentu. Evropské sdružení výrobců automobilů sice hlásí, že prodej osobních vozů v Evropské unii v dubnu stoupl téměř o dvě procenta na 1,038 milionu vozů a zaznamenal tak první meziroční nárůst od září 2011, ovšem v období od ledna do dubna se prodej meziročně propadl o sedm procent na zhruba dva miliony vozů. Automobilky kvůli poklesu poptávky uzavírají továrny a propouštějí tisíce zaměstnanců.
Svaz dovozců automobilů už minulý týden oznámil, že v Česku se prodej nových osobních aut v období od ledna do dubna propadl o 14 % na 51 514 vozů. V samotném dubnu klesl o devět procent.
Prodejům příliš nenahrávají ani svolávací akce, tentokrát postihla nejmenší vozy koncernu Volkswagen, tedy modely VW up!, Škoda Citigo a Seat Mii. Celkově bude muset projít opravou kvůli problému s airbagy 43 tisíc vozů řady New Small Family, z toho 8440 automobilů modelu Citigo. Jde o vozy vyrobené od začátku letošního roku do 13. března. Na jednu stranu nemají automobilky podobné akce v oblibě, na druhou stranu je seriózní, že se k chybě přiznají a snaží se ji napravit. Image značky to určitě neublíží, horší by bylo, kdyby chyba výroby vyplynula až po nějaké tragické události.
Na špatnou práci servisu reagoval podrážděně jeden čínský majitel vozu Maserati Quattroporte. Najal si čtyři muže, aby rozmlátili kladivy jeho luxusní supersporťák, který si koupil v roce 2011 za 2,6 milionu jüanů, což je zhruba stonásobek průměrného loňského výdělků čínských městských obyvatel. První problémy se objevily, když auto vzal zpátky k dealerovi na neupřesněnou opravu. Zaměstnanci mu napočítali i nové náhradní díly, přestože namontovali použité. Při další návštěvě se jim nepodařilo opravit závadu dveří a ještě poškrábali lak. A tak řešil problém svérázným způsobem, auto už nemusí do servisu, ale putuje rovnou na vrakoviště...