Co přibalit
Na zimní měsíce je dobré doplnit v autě výbavu
21.10.2011 08:22 Původní zpráva
Přijít k autu, nasednout, nastartovat a odjet, to není v zimních měsících pro řidiče samozřejmostí. Tedy kromě těch, kteří svoje vozidlo parkují v garáži. Většina se nejdříve musí vyrovnat s nástrahami, které mráz, sníh či led přinášejí.
A tak je nutné se na zimní období řádně připravit a lepší je vždy počítat s horší variantou, než pak zůstat bezradně stát nebo zamrzlé okno škrabat platební kartou. Takže škrabka na led je prvním předpokladem úspěšného vyjetí. Dobré je také připravit se na přívaly sněhu, v současnosti jsou v prodeji škrabky doplněné smetáčkem na sníh, takže praktické je pořídit si "dva v jednom".
Obvykle se škrabka skladuje v autě, občas se ale mráz vyřádí na zámku, který odmítá poslušnost. A tak se hodí rozmrazovač, který se dá pořídit kolem 70 korun. Nahřívání klíčku plamenem zapalovače je už přežitkem a nepříliš fungujícím způsobem. Naštěstí většina dnešních majitelů aut už má své vozy opatřené dálkovým odemykáním, které by mrazivým časům mělo odolat. K hladkému otevření vozu pomůže i ošetření pryže, lůj proti přimrzání těsnění dveří, oken nebo víka zavazadlového prostoru vyjde kolem 150 korun.
K odstranění námrazy na sklu poslouží také různé rozmrazovače, jejichž nanesením se po chvilce okna očistí. Jejich výhodou je to, že se skla nepoškrábou a nevyžadují žádnou řidičovu námahu. Cena se pohybuje podle značky kolem 150 korun za balení 750 mm.
Zimní starosti pomůže zmenšit skládací lopatka. V kufru příliš místa nezabere, ale poslouží třeba při sněhové kalamitě nebo na horách, s nimiž souvisí také důležitost sněhových řetězů. Nejlevnější se dají pořídit již od 850 korun, ale doporučení odborníků zní: levné zboží se může prodražit. Takže je lepší se poradit ve specializovaných obchodech a za kvalitu si raději připlatit. Dalším doporučením je aspoň jednou si jejich nasazování tréninkově vyzkoušet v dobrých podmínkách. Vždyť i tady platí, že těžko na cvičišti, lehko na bojišti...
Takže shrnuto a podtrženo, do zavazadlového prostoru by na na zimu měly přibýt škrabka, smetáček, lopatka, náhradní balení nemrznoucí směsi do ostřikovače a také rukavice, třeba i nějaké starší, které přece jen omezí necitlivost promrzlých rukou. Pro častější návštěvníky hor i sněhové řetězy a užitečná může být i krabice s pískem. Pozor, přípravek na rozmrazování zámků do "kufru" ani jinam dovnitř vozu nedáváme. Byl by na něj možná hezký pohled, ale to by tak bylo všechno, čím by nám byl užitečný...
V úterý 25. října přineseme zásady jízdy v zimním období.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.