Automobilkám se daří, přestože z role velkého zákazníka vypadlo Rusko, nicméně prodeje osobních automobilů rostou i v západní Evropě, zejména v Německu, které je největším automobilovým trhem na starém kontinentu.
Prodej v západní Evropě v červenci stoupl o 8,8 procenta na 1,09 milionu vozů. Německo ohlásilo růst prodeje o 7,4 procenta na 290 196 vozů. V Itálii se prodej zvýšil o 14,5 procenta na 131 489 vozů, ve Španělsku stoupl dokonce o 23,5 procenta na 102 922 vozů.
Například německý koncern Daimler v červenci meziročně zvýšil prodej luxusních aut Mercedes-Benz o 15 procent na rekordních 149 753 vozů díky silné poptávce v Číně a Evropě. V období od ledna do července dosáhl prodej rekordních 1,048 milionu vozů, meziročně tak stoupl rovněž o 15 procent. Nikdy dříve během prvních sedmi měsíců roku zákazníkům tolik automobilů nedodal a znovu uvedl cíl - do konce tohoto desetiletí předstihnout konkurenty Audi a BMW a získat vedoucí postavení na světovém trhu s luxusními automobily.
Ale ač jsou konkurenty, v několika směrech postupují společně. Daimler, Audi a BMW se dohodly se společností Nokia, že od ní za zhruba 2,5 miliardy eur (67,8 miliardy Kč) koupí mapovou službu HERE. Mapy s vysokým rozlišením a s aktuálními dopravními informacemi jsou totiž nezbytné pro samořídící automobily, které se nyní testují. Experti očekávají, že se tyto vozy v příštím desetiletí stanou hlavním proudem v automobilovém průmyslu. A proč vydávat velké peníze za vlastní vývoj, když lze koupit hotové...
Značka ovšem BMW smutní, ve věku 89 let v pondělí zemřela dědička bavorské automobilky Johanna Maria Quandtová, která patřila mezi nejbohatší obyvatele Německa. V roce 1960 se vdala za podnikatele Herberta Quandta, jenž v roce 1960 koupil asi 30 procent tehdy upadajícího BMW, a po jeho smrti v roce 1982 převzala místa v dozorčích radách BMW, chemické společnosti Altana a dalších firmách. Nic to ale nemění na faktu, že takřka polovina (46,6 procenta) výrobce luxusních vozů patří rodinným následníkům.
To americký výrobce elektrických aut Tesla Motors ve druhém čtvrtletí navzdory rostoucímu prodeji prohloubil ztrátu. Automobilka utrácela, aby se přichystala na uvedení své novinky Model X na trh a na otevření továrny na výrobu baterií v americké Nevadě. Čistá ztráta za tři měsíce do konce června tak dosáhla 184,2 milionu USD (3,46 miliardy Kč). Oproti ztrátě v loňském druhém kvartálu to byl téměř trojnásobek.
Dodávky sportovně-užitkového Model X Tesla zahájí ve třetím čtvrtletí a ve čtvrtém kvartálu plánuje prudce zvýšit výrobu, nově předpokládá, že letos prodá 50 tisíc až 55 tisíc svých vozů Model S a Model X.
Autonomní řízení sice zaznívá stále častěji, ale je přece jen hudbou budoucnosti. Zatím se rozšiřují alternativní pohony. Jejich prodej v Evropě v pololetí meziročně vzrostl o 26,5 procenta na 327 619 vozů. Nejrozšířenějším alternativním pohonem je stlačený zemní plyn a LPG se 42 procenty. Vozy na plyn zaznamenaly nárůst o 14 procent na 136 683 aut. Prodej hybridů se zvýšil o 21 procent na 118 195 aut a elektromobily rostly o 77 procent na 72 741 vozů.
V Česku je struktura nových osobních automobilů s alternativním pohonem poněkud odlišná. Více než 80 procent těchto vozidel tvoří osobní automobily na plyn. Z toho podíl aut na CNG přesahuje 51 procent a auta na LPG tvoří 30 procent. Prodej aut na plyn vzrostl o 122 procent, odbyt hybridů se zvýšil o 117 procent a elektromobilů o 304 procent. Přes vysoké nárůsty je podíl u hybridních vozidel a elektromobilů proti evropskému průměru zhruba třikrát nižší.
No a kolem českých silnic by mohla přibýt nová značka "Pozor, los!" Tak si to alespoň přejí ochranáři přírody. Jen jestli ale nezapomínají na ježky a zajíce! Ti by si také zasloužili vlastní značku...