Nástup po dovolené, konverzace aut a souboj o číslo jedna

23. 8. 2014 08:58
Nejmladším modelem Škody je v současnosti model Octavia Scout.
Nejmladším modelem Škody je v současnosti model Octavia Scout.

Jen skončila celozávodní dovolená, už o sobě dala mladoboleslavská Škoda Auto pořádně vědět. Především tím, že utnula veškeré spekulace kolem vzhledu modelu Fabia. Zveřejnila totiž první fotografie novinky, která bude mít premiéru na pařížském autosalonu v říjnu. A pak půjde do prodeje.

První fotografie modelu Fabia třetí generace.Navíc se rozběhla výroba zatím nejmladšího produktu s logem okřídleného šípu, jímž je Škoda Octavia Scout. Model má obohatit nabídku na trhu už koncem srpna. Je určen pro všestranné rodinné využití a volný čas a proti běžné Octavii Combi má vyšší světlou výšku o tři centimetry, je vybaven pohonem všech kol a má zvětšené nájezdové úhly. A pohonné jednotky mají být v porovnání s předcházející generací o pětinu úspornější.

Právě údaje jednotlivých automobilek o průměrné spotřebě však provokují Evropskou komisi, neboť se liší (a v některých případech značně) od reálné spotřeby. A tak se komise snaží odstranit nedostatky při testování spotřeby automobilů, které umožňují výrobcům nadsazovat informace o úspornosti a ekologičnosti svých vozů. Komise nyní pracuje na legislativě, podle níž se budou muset auta testovat na silnicích, a ne v laboratorních podmínkách. Již od září navíc vstoupí v platnost o něco přísnější testovací normy, které mají zvýšit přesnost výsledků testování. Tak uvidíme, nakolik se automobilky chytnou za nos a svoje "papírové" údaje vymění za skutečnost...

"Ukecaná" auta by měla mít start v roce 2017 (ilustrační foto).Ani v USA se legislativa nefláká, jde na to však z jiného konce. S největší pravděpodobností budou nové osobní a lehké užitkové automobily s datem výroby 2017 patřit do kategorie "mluvících", aby se mohla vzájemně varovat před možným nebezpečím srážky. Technologie zvaná V2V umožňuje automobilům na silnicích vyměňovat si prostřednictvím radiového signálu základní údaje o rychlosti, směru a aktuální poloze tempem desetkrát za sekundu. Palubní počítače pak upozorní řidiče na hrozící nehodu. Technologie, kterou loni testovali inženýři v Ann Arboru u Detroitu na zhruba třech tisících vozech, funguje na vzdálenost až 275 metrů. Což o to, myšlenka je to dobrá, otázkou však zůstává, nakolik nový systém auta zdraží.

Ustojí Toyota nápor koncernu Volkswagen?Ve Wolfsburgu, sídle vedení koncernu Volkswagen, panuje lehká nervozita. V prognóze, kterou zveřejnil institut Center of Automotive Management (CAM), se totiž hovoří o tom, že koncern by se mohl již v letošním roce stát největší automobilkou světa a vystřídat tak v čele žebříčku Toyotu. CAM předpokládá, že Volkswagen by v letošním roce mohl prodat 10,1 milionu osobních a lehkých užitkových vozů. Překonal by tak Toyotu, jejíž prodej by měl podle předpovědi činit 10,05 milionu automobilů. To by bylo v Německu slávy! Mistři světa ve fotbalu a ještě první z automobilového světa, je něco víc?

Brzdou ovšem může být Rusko. Sankce Evropské unie vůči Moskvě totiž mohou mít za následek zákaz dovozu aut ze západních států. Případné nové embargo by se sice netýkalo produkce zahraničních automobilek v Rusku (VW má na jeho území výrobní závody, ale Toyota také), nicméně v souboji Volkswagen versus Toyota se počítá každý prodaný kus. Japonci jsou ve výhodě, že patří k východním zemím...

Autor: - vit -Foto: Škoda Auto, extremetech.com, Toyota

Další čtení

ilustrační foto

Trump prý vyhrožoval Putinovi vybombardováním Moskvy „na prach“

Zahraničí
9. 7. 2025
ilustrační foto

Tchaj-wan zahájil manévry simulující útok Číny, ta se je snažila narušit

Domácí
9. 7. 2025

Horner končí po 20 letech v čele týmu formule 1 Red Bull

Sport
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ