Zajímavou statistiku zveřejnila společnost Media Tenor, která se zabývá monitoringem médií. Podle ní byla loni nejčastěji zmiňovanou firmou na českých zpravodajských serverech kvůli aféře s motory automobilka Volkswagen. Firma dosáhla i největšího počtu negativních zmínek. V předchozích letech se na webech nejčastěji objevovalo jméno firmy ČEZ.
Volkswagen se v žebříčku zmínek držel loni po tři čtvrtě roku až na šestém místě. Když ale v září obvinila americká federální Agentura pro ochranu životního prostředí firmu, že do aut s naftovými motory instalovala software umožňující skrýt skutečnou hladinu vypouštěných emisí, poskočil Volkswagen na špičku.
Volkswagen nejvíc negativních zmínek, na druhém místě byl státní železniční dopravce České dráhy. "Těm mediálně uškodila zejména prohraná arbitráž s dodavatelem lokomotiv. Četnost negativních informací však byla u drah přibližně čtyřnásobně nižší než u Volkswagenu," sdělil Pavel Herot z Media Tenor.
A zdá se, že Volkswagen hned tak přední příčky neopustí. V souvislosti s automobilovým koncernem se totiž stále něco děje. Tak například odmítl žádost evropské komisařky Elžbiety Bieńkowské, aby poskytl zákazníkům v Evropě za skandál kolem měření emisí podobné odškodnění jako zákazníkům ve Spojených státech. Automobilka k tomu údajně nevidí důvod. Odškodnění svým zákazníkům v Severní Americe firma podle sdělení vyplácí, protože se s tamními regulátory zatím nedohodla na tom, jak opravit vozy, kterých se skandál týká. Zákazníci budou tudíž muset na řešení čekat déle než v jiných zemích.
Do hry se zapojuje i Evropský parlament, který ve Štrasburku ustavil vyšetřovací komisi, jež se bude zabývat aférou s obcházením emisí dieselových motorů koncernu Volkswagen. Členkami komise se staly i české europoslankyně Dita Charanzová (ANO), Kateřina Konečná (KSČM) a Olga Sehnalová (ČSSD). Což je pro VW nebezpečné, protože když se do problému vloží razantní dámy, je o zábavu postaráno...
Přes všechny problémy, s nimiž se musí německá koncern vypořádat, si stále udržuje pozici mezi vedoucí trojicí prodejců ve světovém měřítku. Lídrem je Toyota, která odhaduje, že její prodeje by měly za rok 2015 mírně klesnout na 10,1 milionu vozů. Volkswagen, největší evropská automobilka a dvojka na světovém trhu, zaznamenala loni první pokles prodeje od roku 2002, odbyt vozů skupiny se z předloňského rekordu 10,14 milionu snížil o dvě procenta na 9,93 milionu, přesto drží druhou příčku. Pomyslný bronzový stupeň zaujímá General Motors (GM) s loňským prodejem 9,8 milionu vozidel. Pro GM to je třetí rok rekordního prodeje za sebou.
A růstu jsme se dočkali i v české kotlině. Je ovšem jasné, že na pochvalu to není. Průměrná škoda, kterou loni utrpěli motoristé při autonehodách na českých silnicích, vzrostla o téměř osm procent na 34 634 korun. Vyplývá to z údajů expertní společnosti Audatex, která loni zaznamenala růst případů likvidace škod o 12 procent na téměř 469 tisíc.
Nejčastěji loni bouraly vozy Škoda Octavia, na které připadá 13 procent pojistných případů, a Škoda Fabia se sedmi procenty. Vůbec nejotloukanější byla Octavia druhé generace z let 2003 až 2014 s průměrnou škodou 30 222 korun. U první generace fabie z let 1999 až 2008 se škoda vyšplhala v průměru na 22 500 Kč. V žebříčku nejčastěji bouraných dílů je na prvním místě jednoznačně kryt předního nárazníku opět u Škody Octavia druhé generace a také u Škody Fabia první generace. Následuje kryt zadního nárazníku Octavie druhé generace. Tak pozor, aby v příští statistice nebyl i nárazník vašeho vozu...