Vypadá to tak, že jezdit zdarma na německých dálnicích bude v dohledné době minulostí. Němečtí křesťanští a sociální demokraté se při koaličním jednání, které vedli kvůli sestavení nové vlády, shodli na tom, že dopravní infrastruktura potřebuje investici zhruba 11 miliard eur, což je 182 miliard korun. Kde finance vzít? Jednoduše, zavést dálniční poplatky!
Podle informovaných zdrojů se v první etapě předpokládá zavedení povinných plateb pro nákladní auta nad 7,5 tuny, dosud platily kamiony nad 12 tun. A zpoplatněné by měly být nejen dáln ice, ale i silnice nižších tříd.
A pak už by měly přijít na řadu i osobní vozy. Jak však vyřešit problém domácích řidičů, kteří zhusta dojíždějí automobilem do práce? Zástupce SPD pro dopravu Florian Pronold odmítá další finanční zatížení německých řidičů. Jednou z cest tedy je, že by němečtí majitelé vozů po zaplacení silniční daně dostali dálničtí známku zdarma, cizinci by si ji museli koupit. Mluví se o částce 10 eur (cca 260 korun) za desetidenní oprávnění. Tím by se obešlo i evropské právo, které zakazuje diskriminaci na základě státní příslušnosti. Vlk by se nažral, ale koza by zůstala celá...
Další možností pak je podle denníku Die Welt snížení silniční daně na takovou úroveň, aby se i s poplatkem za dálniční kupón vyrovnala současné výši. Tedy německým řidičům zlevnit zdanění o stovku eur, jestliže by byl roční poplatek za známku sto eur. A evropská legislativa by opět musela mlčet, všechno by bylo legální.
Otázkou tedy je, kdy nastane v Německu "zpoplatněná" doba. V příštím roce to nejspíš nebude, nějaký čas zaberou koaliční rozhovory, své k tomu musí říci i jednotlivé spolkové země. Nicméně dlouhé otálení znamená velké finanční ztráty. A to je v dnešní době silný argument pro zavedení...