Nespornou jedničkou co do významu událostí uplynulých dní je zahájení 81. ročníku ženevského autosalonu. Prestižní přehlídka ukázala spoustu novinek a také trendy budoucnosti.
Škoda Auto představila nové logo a design exteriéru, s nímž počítá pro produkci od příštího roku, na konceptu Vision D. Potvrdila také, že malý vůz bude mít premiéru na podzimním autosalonu ve Frankfurtu. A jaké trendy se objevily? Podle vystavených exponátů to vypadá, že nástup automobilů s hybridním pohonem zpomaluje. Výrobci přišli na to, že vývoj úspornějších spalovacích motorů je praktičtější (a levnější) a přináší takřka shodné výsledky. A tak downsizing, tedy zmenšování objemu motorů spolu s růstem jejich výkonů, má otevřené dveře dokořán.
Samozřejmě touto cestou nelze jít donekonečna, proto řada automobilek souběžně konstruuje elektromobily. Těch bylo v Ženevě požehnaně a nejen na stáncích velkých výrobců, ale i menších firem. No, v letošním roce začne elektrický boom prodejem vozů Mitsubishi i-MIEV, Peugeot iOn, Citroën C-Zéro, Nissan Leaf či Renault Kangoo, v příštím roce se připojí další modely i značky, třeba čínská BYD s vozem e6.
Automobiloví odborníci tvrdí, že prodejní krizi signalizují více statistiky nákladních aut než osobních. Z tohoto pohledu je pozitivní, že v Česku od začátku roku vzrostl odbyt náklaďáků o 62 %. Zvýšil se i prodej osobních vozů o 12 % na celkových 24 525 kusů. Samozřejmě nejprodávanější značkou je Škoda, která zaznamenala dvouprocentní růst (8197 vozů), za ní se seřadily značky Renault (2335 vozů), Volkswagen (1852 vozů) a Hyundai (1576 vozů).
Středočeská záchranná služba kritizovala nové lékárničky, které musejí mít řidiči v autech od 1. ledna. Podle průzkumu, který záchranáři pořídili na stovce dobrovolníků při kurzech první pomoci, jsou problémy zejména s resuscitační maskou. Téměř polovina lidí ji nedokázala správně sestavit. Připomínky mají záchranáři i k obvazům, které jsou prý malé a nedostatečné. Dobrý počin, jen v tomto případě napadá přísloví o generálovi po bitvě. Náplň nových lékárniček připravovali zdravotničtí odborníci, a ne úředníci, takže záchranáři mířili kritikou do vlastních řad. A kde se mají řidiči naučit masku správně používat? Že by si ji večer vzali a zkoušeli správnost nasazení na rodinných příslušnících? To těžko, chybí osvěta. Kdo ji má dělat? Odpověď připomíná německou kauzu s benzinem.
U západních sousedů totiž propukl spor o benzin s desetiprocentním obsahem bioetanolu, jehož zavádění požaduje Evropská unie. Palivo s názvem E10 Němci na čerpacích stanicích nekupují, neboť si nejsou jistí, zda je pro jejich vůz vhodné. Vláda a výrobci pohonných hmot se navzájem obviňují z odpovědnosti za tuto situaci, kdo vlastně měl vést vysvětlovací kampaň. K volání německých řidičů po zrušení biobenzinu se už přidávají i někteří politici.
Tak vidíte, nad domácími událostmi někdy zůstává rozum stát, ale slabou útěchou budiž, že v tom nejsme sami...