První listopadový den prošel a majitelům osobních automobilů tak vznikla povinnost přezout na pneumatiky se zimním vzorkem. V Německu zase stále jasnějších obrysů dostává požadavek na zpoplatnění dálnic, v Tokiu ovšem mají automobilky jiné starosti, za dva týdny se otevře tradiční autosalon. A Ford kvůli slabší evropské poptávce zastavuje výrobu.
Pozitivním zjištěním je fakt, že čeští řidiči pochopili podstatu povinného přezouvání na zimní pneumatiky, i když venku zatím "zuří" jen klasický podzim. Podle průzkumů k prvnímu listopadovému dni přezuly více než tři čtvrtiny majitelů vozů, zatímco vloni to bylo jen něco nad polovinu. Příjemné také je, že výměna neznamenala vyšší finanční zatížení, od loňska se ceny pneumatik se zimním vzorkem neposunula vzhůru a stabilní zůstaly také ceny pneuservisů. I když finanční situace domácností se přece jen projevila, více vzrostl zájem o pouhé přezutí na ráfek, než výměna celých kol.
Zpoplatnění německých dálnic pro cizince by nebylo v rozporu s právem Evropské unie. Podle zpravodajské televize N-TV to uvedl eurokomisař pro dopravu Siim Kallas. Německá média uvádějí, že tak odpadá hlavní argument odpůrců mýtného pro cizince a očekávaná vládní koalice by si mohla tento bod zařadit do programu.
Zpoplatnění německých dálnic pro zahraniční osobní auta prosazuje především bavorská Křesťanskosociální unie (CSU). Strana před zářijovými volbami navrhovala, aby všichni uživatelé dálnic museli platit mýtné, Němcům by se ale o to snížila částka, kterou odvádějí na dani z motorového vozidla. Po volbách zase zazněl návrh, aby se zavedly všeobecné dálniční známky, které by Němci dostávali po odvedení daně, zatímco cizinci by si je museli kupovat. Uvažuje se o částce 10 eur (cca 260 korun) za desetidenní kupón pro osobní auto, desetinásobek by pak stál s celoroční platností. V každém případě už nezní otázka "jestli", ale "kdy"...
Překvapení čekalo mechaniky v autoservisu v Terrasson uprostřed Francie, v kufru auta přistaveného k opravě našli asi patnáctiměsíční holčičku, nahou, dehydrovanou a vyhladovělou. Úřady podezírají rodiče, že dcerku odkládali do kufru auta už od jejího narození. Odehrálo se to možná před 15, možná před 23 měsíci. Dítě je totiž podle úřadů silně zaostalé ve vývoji postavy, tělesné hmotnosti i motorických schopností.
Pětačtyřicetiletou matku holčičky a jejího čtyřicetiletého druha policie zatkla a předvedla před vyšetřujícího soudce, zatčený muž byl ale tak silně opilý, že se výslech musel odložit. Páru - oba jsou původem Portugalci a nezaměstnaní - hrozí až deset let ve vězení.
Ford kvůli slabé poptávce v Evropě zastaví na 13 dnů výrobu automobilů ve své rumunské továrně. Závod nyní vyrábí zhruba 370 vozů a 1000 motorů denně. Americká automobilka převzala rumunskou továrnu v roce 2008 a loni v ní zahájila výrobu modelu B-Max. Ford minulý týden uvedl, že jeho ztráta v Evropě v letošním třetím čtvrtletí meziročně klesla o polovinu na 228 milionů dolarů (4,3 miliardy korun). Sice klesla, ale stejně je to dost...
V Tokiu se chystá otevření 43. autosalonu, který patří k těm prestižním, a pro veřejnost začíná 22. listopadu. Nejvíce se samozřejmě chystají domácí automobilky, které připravily řadu konceptů (on-line deník TÝDEN.CZ o nich informoval), ovšem ve stejném termínu je také Auto Show v Los Angeles, jemuž některé světové automobilky dávají přednost. Není divu, americký trh je například pro Land Rover, BMW nebo Porsche, které ukáže produkční model Macan, daleko důležitější. Co z obou přehlídek bude mít stará dobrá Evropa, to se teprve ukáže.