Elektromobily se určitě prosadí, ale ještě to pár let potrvá. Proto se Škoda Auto vedle vývoje vozu na elektrický pohon také snaží snižovat škodlivé emise optimalizací konvenčních motorů. To jsou slova, která vyřkl Winfried Vahland, nedávno jmenovaný šéf mladoboleslavské automobilky.
Poprvé se před novináři rozhovořil o strategii, jíž chce ve Škoda Auto prosazovat. Týká se samozřejmě dalšího rozvoje, ale jednoznačně popřel, že by ze škodovky byla „levná značka", Prozradil, že koncern VW, kam Škoda Auto patří, bude investovat v Číně v příštích dvou letech 6 miliard eur (více než 150 miliard korun) do výstavby čtyř nových závodů. V jednom by se měly vyrábět i vozy s okřídleným šípem. K novým produktům se vyjádřil spíš obecně - v příštím roce by se na trhu mělo objevit auto menší než fabia, pak rodinný vůz pod octavií, rozšíření se chystá ve třídách MPV a SUV. „Například vůz Yeti je beznadějně vyprodaný, výroba nestačí zájmu, z toho je jasné, že budeme muset investovat i doma," tvrdil předseda představenstva Škoda Auto.
Téma elektromobilů ještě neopustíme, protože v nedávných dnech padl světový rekord v dojezdu auta s čistě elektrickým pohonem bez nabíjení. Přepracované Audi 2 ujelo více než 600 kilometrů, aniž by muselo externě dodávat energii. Začalo tak mazat jednu z velkých připomínek odpůrců elektromobilů, kterou je omezený dojezd. Ještě jich však zbývá spoustu. Je nutné vyřešit bezpečnost, ale také cenu baterií a jejich umístění a vybudovat soustavu nabíjecích center. Winfried Vahland má pravdu, když hovoří o několika letech, které uplynou, než se „elektrické" problémy vyřeší.
Padlo slovo problémy, a to se týkalo dvou velkých japonských automobilek, které musely sáhnout k nepopulární akci. Nejprve to byla Honda, jež svolává do servisů po celém světě 528 tisíc vozů kvůli možným závadám na těsnění brzdového válce. Nejvíce svolaných vozů je malých dodávek Odyssey prodaných ve Spojených státech a modelů Acura RL prodaných po celém světě. Dalším postiženým výrobcem je Nissan, jenž celosvětově kvůli zapalování pozve do servisů přes dva miliony vozů. České zastoupení japonské automobilky svolá k opravě zhruba 860 aut. No, je lepší přiznat chybu, než pak řešit neblahé následky...
A abychom se dostali i k něčemu pozitivnímu, tak připomeňme, že od pondělka byla na nově vybudované části Pražského okruhu zrušena omezená rychlost a platí na ní dálniční předpisy, Tedy stotřicítka na tachometru je ještě v pořádku. První měsíc provozu po jižní části okruhu také ukázal, že po některých úsecích Jižní spojky nyní projíždí až o pětinu aut méně a jízda po ní se zhruba třikrát zrychlila. V minulosti byla Jižní spojka spolu s Barrandovským mostem nejvytíženější silnicí v České republice, což se teď možná zcela změní. Zbývá dodat - kéž by, hlavně, ať se to neucpe jinde...
Za 2,6 milionu liber (asi 74 milionu korun) byl v Londýně vydražen sportovní vůz Aston Martin DB5 z roku 1964, který ve filmech o Jamesi Bondovi řídil první představitel agenta 007 Sean Connery. Vůz je jedním ze dvou originálních Aston Martinů, které Connery řídil ve snímcích Goldfinger a Thunderball. Stal se jedním z nejslavnějších "filmových" automobilů a každý fanoušek bondovek ví, že má rotující poznávací značku, neprůstřelný vysunovací štít na zádi, samopaly, kouřovou clonu, rozprašovač oleje na silnici, předchůdce satelitní navigace i skrytý knoflík na řadicí páce, který - alespoň ve filmu - katapultoval přední sedadlo. Druhý Aston Martin DB5, který Connery ve filmech řídil, byl ukraden v roce 1997 a nebyl nikdy nalezen.