Pro koncern General Motors byla značka Opel něco jako nechtěné dítě. Prostě nevydělávala, americkou společnost stála peníze, a tak se generální ředitelka Mary Barraová rozhodla jí zbavit. Přestože po svém nástupu do funkce v roce 2014 navštívila Německo a ujišťovala vedení i dělníky Opelu o jeho světlé budoucnosti.
Nicméně později dala najevo, že pro GM je Opel spíše přítěží. V tu chvíli zavětřil Carlos Tavares, šéf společnosti PSA (Peugeot, Citroën, DS). Německý výrobce měl mimo jiné také některé technologie, do jejichž vývoje by musela francouzská firma investovat velké finance, a tak se rozhodl, že Opel koupí a tím odstraní konkurenta, ušetří čas i peníze. Stalo se v loňském roce.
Portugalec Tavares zná recept na ozdravení firmy, v praxi ho vyzkoušel při svém působení v PSA. Francouzská skupina značek pod jeho vedením v krátké době opustila červená čísla a nyní se chlubí výraznými zisky. A tak se koukl na čísla Opelu a odhodlal se využít situace, kdy původní dealeři automobilů s bleskem v logu musejí podepisovat nové smlouvy, které odpovídají standardům PSA k restrukturalizaci. "Opel po začlenění do koncernu PSA prostě musí sjednotit obrovskou spoustu procesů, systému i technologií, jinak by jeho fungování v rámci skupiny nebylo efektivní," uvedl mluvčí českého zastoupení Martin Hejral.
Lze tedy předpokládat, že prodejní síť projde prověrkou. Lidově řečeno - oddělí se zrno od plev, silní zůstanou, slabí změnu neustojí. "Do budoucna se budeme při hodnocení dealerů zaměřovat vice na individuální výkonnost prodejců. Namísto vyplácení marží pouze za účelem zajištění plnění určitých standardů ze strany dealera budeme našim obchodním partnerům vyplácet výkonnostní bonusy, které budou zohledňovat především jejich prodejní výkony," vysvětlil Hejral. Což se dá říci i jednoduše. Kdo dobře prodává, zůstane...
Celý proces ozdravování dealerské sítě je plánován na dvouleté přechodné období. Je otázkou, kolik z tří desítek českých dealerů značky Opel dostane k podpisu nový kontrakt. V každém případě to k její stabilitě v hlavách případných klientů příliš nepřispívá. Jen si to představte - zákazník si koupí vůz u blízkého prodejce a nebude vědět, zda k němu ještě za dva roky bude moci jezdit do servisu. Jestli nebude muset na pravidelnou servisní prohlídku do vedlejšího města. To na chuti koupit nový automobil "s bleskem" moc nepřidá, a tak se bezesporu v mnoha případech obrátí na jinou a konsolidovanou značku, výběr má bohatý, za všechny jmenujme například Hyundai nebo Kia.
Nicméně české zastoupení Opelu předpokládá, že domácí dealerská síť velkých změn nedozná. "Jsme součástí skupiny Groupe PSA a už 1. srpna loňského roku jsme vypracovali komplexní plán návratu k udržitelné ziskovosti. Jde o plán vypracovaný společností Opel a určený pro Opel, protože víme, že potřebujeme vrátit naše podnikání k ziskovosti. Jsme proto připraveni realizovat tento strategický plán a být opět profitabilní," prohlásil Martin Hejral.