Počet řidičů, kteří se při spáchání přestupku vymlouvají na "osobu blízkou", po novelizaci silničního zákona výrazně klesl. Dokládají to údaje ministerstva dopravy, podle nichž bylo důsledkem nezjištění totožnosti konkrétního přestupce v prvním pololetí letošního roku v ČR odloženo pouze 2,5 % přestupků, loni ve stejném období to přitom bylo 86 %.
Z celkového počtu 580 tisíc přestupků oznámených za pololetí roku 2012 jich bylo téměř půl milionu odloženo v Praze. Bez započítání přestupků z metropole pak z údajů vyplývá, že z oznámených téměř 65 tisíc deliktů v loňském prvním pololetí jich bylo odloženo asi 16 tisíc. Letošní počet zjištěných přestupků je zhruba stejný. "Zatímco v loňském roce byla až čtvrtina případů důsledkem výmluvy řidičů na osobu blízkou odložena, v prvním pololetí letošního roku to bylo pouze v osmi procentech případů," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold.
Novela zákona, která je účinná od 19. ledna a která zavedla odpovědnost provozovatele vozidla za přestupek, si kladla za cíl zejména zjednodušit a zrychlit správní řízení. Podle normy nyní ručí provozovatel za to, že řidič, kterému auto půjčí, s ním nebude páchat přestupky. Pokud se tak nestane, provozovatel má možnost v určitých případech zaplatit pokutu, aniž by dostal trestné body - například když je změřena rychlost stacionárním radarem nebo při špatném parkování.
"Podle získaných údajů se takových případů, kdy byl provozovatel vozidla vyzván k uhrazení určené částky, vyskytlo 20 098 (i s Prahou 73 933), což činí přibližně třetinu ze všech oznámených přestupků," uvedl mluvčí. A právě možnost, kdy je správní řízení zastaveno po zaplacení pokuty bez přidělení trestných bodů, využila podle něho více než polovina provozovatelů aut.