Škody narůstají
Pojišťovny zatím stojí sníh desítky milionů
02.12.2010 16:47 Původní zpráva
„Nejkritičtějším dnem bylo pondělí, kdy nám klienti nahlásili více než tisíc škodných událostí z pojištění motorových vozidel a celková suma škod se vyšplhala na 40 milionů korun," řekla on-line deníku TÝDEN.CZ mluvčí České pojišťovny Dagmar Koutská. Podobně jsou na tom i další pojišťovny.
Pojišťovací ústavy zaznamenaly od pondělka do čtvrtka již tisícovky škod, které klientům způsobily výjimečné přívaly sněhu. Jejich objem může dosáhnout stovek milionů korun. Drtivá většina pojistných událostí vznikla při nehodách vozidel, většinou jde však jen o menší škody.
Pojišťovně Allianz od pondělí do čtvrtečního večera oznámili řidiči kvůli haváriím na sněhu škody na automobilech za zhruba 40 milionů korun. Proti loňsku jde o šedesátiprocentní nárůst. „V průměru jde o škody za 45 tisíc korun, jejichž příčinou je náraz v menší rychlosti do jiného vozidla nebo do dveří jiného vozu po smyku. Přes pět milionů korun půjde na konta Pražanů, mnoho škod eviduje Allianz také v Českých Budějovicích, v centru Brna, v Ostravě a ve Zlíně," sdělil mluvčí pojišťovny Václav Bálek.
Kooperativa podle informací ČTK podobně jako v pondělí v průběhu středečního odpoledne a čtvrtka opět zaznamenala značný nárůst hlášení od klientů, kteří se stali účastníky dopravní nehody. Celkem za den eviduje přes 1390 škod na vozidlech.
U Generali jsou počty škod podobné jako před týdnem, jejich objem je vyšší až o 50 %. „Aktuálně evidujeme na 400 škod za 20 milionů korun. Dominují škody na vozidlech, přičemž nejčastější příčinou je nepřiměřená rychlost vzhledem k stavu a povaze vozovky a dále nedodržení bezpečné vzdálenosti," upozornil mluvčí pojišťovny Jiří Cívka.
V zimních podmínkách je podle údajů Technologického centra Allianz nedalekoMnichova vyšší riziko nehody zhruba šestkrát, v případě extrémních sněhových kalamit dokonce patnáctkrát. Zimní pneumatiky přitom mají na sněhu až o 80 % lepší záběrové vlastnosti a na stejném povrchu umožňují zkrátit brzdnou dráhu až o 50 %. „Ten, kdo jezdí výhradně na sněhu, by je měl mít co nejužší. Většina českých motoristů se však pohybuje střídavě na mokré a suché vozovce, a proto jsou pro ně výhodnější standardní rozměry," vysvětlil Bálek.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.