Crossover od Peugeotu má zkombinovat výhody automobilových kategorií, ze kterých vychází. Hatchbacku, velkoprostorového MPV a sportovně-užitkového SUV. Ale jak to v podobných případech bývá, pravda je opět někde mezi.
Peugeoty se dvěma nulami v pojmenování jsou, řekněme, nekonvenční. První 1007 byl malým městským autem s velkými elektricky posuvnými bočními dveřmi, neméně originální novinka nazvaná 3008 se má stát křížencem slučujícím vlastnosti hatchbacku, MPV a SUV. Žádné podobné auto se na našem trhu neprodává.
Peugeot 3008 si zachoval relativně kompaktní půdorys. Je jen o devět centimetrů delší než klasický hatchback 308, se kterým má mnoho společného. Ale jeho nabobtnalá karoserie nabízí mnohem více místa. Na délku i výšku rozhodně, do 3008 si za sebe pohodlně sednou i téměř dvoumetroví pasažéři. Což je na auto dlouhé necelých 4,4 metru úspěch. Přírodou podobně obdařený spolujezdec už ale tolik nadšený nebude. Ten by byl na dlouhých cestách nešťastný z vysoké podlahy, omezující prostor pro jeho nohy společně s masivní palubní deskou. Buď bude mít nohy nepřirozeně pokrčené nad sedákem, nebo si sedačku zvedne a jeho hlava se nebezpečně přiblíží jinak poměrně vysoké střeše. Mnohem lépe by se cítil na zadních sedačkách, kde je místa až překvapivě mnoho. Peugeot 3008 tak možná nechtěně splní sen mnoha dětí sedět ne až v druhé řadě, ale vedle řidiče.
To je však jediná výtka, směrující k prostornosti 3008. Tento Peugeot je ve všech ostatních ohledech pro svou posádku a její zavazadla velmi štědrý, a to i bez posuvných zadních sedadel, která má ukotvená napevno. Zato má velký kufr, jehož dno lze při troše cviku jednou rukou ukotvit do jedné ze tří výškových poloh. Což je jednoduchý a šikovný nápad. V té spodní uvolní nejvíce místa pro zavazadla (výsledných 513 litrů objemu), v prostřední na ni naváží sklopené zadní sedačky a v nejvyšší lze pod podlahu skrýt menší zavazadla před zraky kriminálních živlů. Pokud si připlatíte osm tisíc korun, převozu delších věcí může pomoci možnost sklopení spolujezdcova opěradla. Dveře do kufru jsou horizontálně rozdělené na dvě části, podobně jako v SUV Peugeot 4007, který je v podstatě převlečeným Mitsubishi Outlander. Což je praktické řešení. Na spodní část dveří 3008 se mohou posadit dvě osoby, unese totiž dvě stě kilogramů.
ČTĚTE TAKÉ: Test Peugeotu 4007 2,2 HDi
Výše zmíněnými vlastnostmi Peugeot 3008 splňuje část svoji úlohy jakožto křížence velkoprostorových aut. Přitom by měl jezdit jako hatchback. Což se mu docela dobře daří. Přestože má vyšší těžiště, jeho pérování je na zvyklosti této francouzské značky až překvapivě tuhé, ale ne příliš. Rychlou jízdu po rozbitých českých silnicích zvládá 3008 překvapivě dobře, jen ostřejší nerovnosti jsou slyšet uvnitř. Samozřejmě, od konvenčního podvozku s vlečenou zadní nápravou nelze čekat zázraky, ale na svou výšku se tento kříženec chová překvapivě stabilně. I v nejlevnějších verzích, naopak těm nejsilnějším pomáhá propojení zadních tlumičů, vyrovnávající náklony karoserie. Přesto, všechny 3008 jezdí skoro jako klasický hatchback...
Svoji třetí identitu alias SUV naplní Peugeot 3008 vyšší pozicí za volantem a z ní vycházejícím vynikajícím výhledem kolem. Ale to je asi tak všechno. Pohon všech kol mít nemůže, ten bude mít až hybridní verze v roce 2011. Zatím se ho snaží nahradit elektronický systém zvaný Grip Control, který ovládá činnost protiprokluzových a stabilizačních systémů tak, aby tento Peugeot dostal z pohonu předních kol nejvíce. V extrémních situacích například dokáže poslat všechnu sílu motoru na jediné kolo. Jenže fyziku ani sebevyspělejší elektronika neošálí.
ČTĚTE TAKÉ: Test Peugeotu 308 SW 1,6 THP
Pokud si připlatíte dva a půl tisíce korun za tento „zázrak“, dostanete otočný ovladač měnící režimy jeho funkce. Těch je pět. Standard, sníh, ztížený terén (bláto, prach, mokro), písek a vypnutá stabilizace. Skoro jako v moderních modelech značky Land Rover. Že by inspirace? Jenže tady to úplně nefunguje, už proto, že 3008 nemůže mít pohon všech kol. Navíc obouvá výhradně šestnáctipalcové ráfky se zimními pneumatikami třídy M&S, které v horkém létě asi dobře fungovat nebudou...
Peugeot 3008 nemůže nahradit ani nejneschopnější SUV také proto, že má podvozek jen 15 centimetrů nad zemí, což ho diskvalifikuje v jakékoliv snaze o pokoření alespoň nejlehčího terénu. Jinými slovy to samé co 3008 projede i starý Favorit bez veškeré elektroniky, kterou se pyšní nová chlouba francouzských konstruktérů.
ČTĚTE TAKÉ: Testy SUV podle TÝDEN.CZ
Přesto Peugeot 3008 může představovat zajímavou alternativu třeba k Nissanu Qashqai nebo ke Škodě Yeti s pohonem přední nápravy. V nabídce jsou dva benzinové a dva naftové motory. Základní verze s benzinovou šestnáctistovkou o výkonu 120 koní stojí totiž vcelku přijatelných 480 tisíc korun.
Foto: Peugeot