Prodej osobních a lehkých užitkových automobilů vzrostl ve Spojených státech v červnu v meziročním srovnání o více než 22 procent. Americký trh tak je díky poklesu cen benzinu a stále štědrým cenovým pobídkám automobilek na cestě k nejlepšímu celoročnímu výkonu od roku 2007, posledního roku před hlubokou ekonomickou recesí.
Celoroční tempo prodeje v červnu dosáhlo 14,1 milionů vozů a překonalo průměrný odhad analytiků, kteří podle agentury Reuters čekali méně. V roce 2007 se prodalo 16,1 milionu aut, v dalším roce trh klesl na 13,2 milionu a v roce 2009 se propadl na 10,4 milionu, což bylo minimum za 27 let. Loni se prodej zvedl na 12,8 milionu vozů.
V Evropě na rozdíl od většiny místních trhů vzrostl v červnu prodej aut v Německu, kde se počet registrací nových vozů zvýšil o tři procenta na 296 800 a za celé pololetí stoupl o procento na celkem 1,63 milionu. Naopak například ve Francii, Itálii a Španělsku se v první polovině roku prodej osobních a lehkých užitkových automobilů prudce snížil. Třeba ve Francii se prodej podle sdružení francouzských automobilových výrobců za šest měsíců meziročně propadl o 13 procent na zhruba 1,26 milionu vozů.
Toyota letí nahoru
Největší americká automobilka General Motors v červnu zvýšila prodej na domácím trhu meziročně téměř o 16 procent. Prodej hlavního domácího konkurenta Ford Motor stoupl o sedm procent a prodej menšího rivala Chrysler dokonce o pětinu. Největší japonská automobilka Toyota Motor, která se před rokem potýkala s negativními důsledky zemětřesení, zvýšila prodej v USA o 60 procent, vzhledem k loňskému propadu ale analytici čekali ještě o něco víc. Honda Motor zvýšila prodej o 49 procent. Odbyt vozů jihokorejské skupiny Hyundai Motor vzrostl o deset procent na další rekord.
Dobře si na americkém trhu vedla také největší evropská automobilka Volkswagen, jejíž prodej stoupl o více než třetinu. Skupina, jejíž součástí je česká Škoda Auto, loni v květnu otevřela novou továrnu ve Spojených státech, do níž investovala miliardu dolarů (zhruba 20 miliard Kč).