Světovou premiéru měla vlajková loď Fordu nedávno na moskevském autosalonu, v Česku už na novinku dealeři přijímají objednávky, jeho cena začíná na 537 990 korunách. Automobilka na inovovaný model hodně spoléhá, ostatně i předcházející verze u nás patřila mezi trojici nejprodávanějších vozů ve střední třídě.
On-line deník TÝDEN.CZ měl možnost si vyzkoušet nový model ještě předtím, než dorazí k českým prodejcům. A tak se může podělit o dojmy, které při najíždění kilometrů kolem bavorského Mnichova získal.
Nejdříve něco k designu. Výrobce tvrdí, že je odvážnější, než u minulé verze, což se dá vcelku akceptovat. Především přední část dostala zvětšením spodní mřížky jiný výraz. Možná by se dal nazvat agresivnějším či sebevědomějším. Do předního nárazníku přibyly LED diody pro denní svícení a přes své umístění spíše na boku jsou zpředu dobře viditelné. Jejich světlo je docela pichlavé, takže na silnici mondeo určitě nelze přehlédnout.
LED diody dostala i koncová a brzdová světla, a když už docházelo ke změně, tak předělali konstruktéři celé sdružené svítilny. Zavazadlový prostor dostal nové víko se spoilerem.
Interiéru vévodí mohutný středový panel, nová je úprava přístrojů, pozměněná je i grafika. Chromované rámečky jsou takřka všude, kde je bylo možné umístit, nicméně celý vnitřek působí dobrým dojmem.
Technici zapracovali na pohonných jednotkách. Za zmínku stojí technologie EcoBoost, která spojuje přímé vstřikování, turbodmychadlo a časování ventilů v jeden celek. Což se má projevit oproti konvenčnímu motoru na spotřebě, měla by klesnout až o dvacet procent. Samozřejmě jsme technologii vyzkoušeli, k dispozici byl vůz s motorem 2.0 EcoBoost 240 k a když jsme ho prohnali, po klikatých cestách nižších tříd i po dálnici, nezdálo se, že by úspora byla tak velká. Při klidné a plynulé jízdě se pohybovala podle palubního počítače kolem 7,5 litru na stovku kilometrů, ovšem když se zapojili do práce všechny koně, pak rázem vyskočila na dvoucifernou hodnotu. Připomínáme, že jsme jezdili se syrovými předprodukčními vozy, takže směrodatnější bude až dlouhodobější test.
Nový dieselový agregát
Druhým motorem, který jsme vyzkoušeli, byl nový 2.2 Duratorq TDCi 200 k. V karosářské verzi kombi si vedl znamenitě, sice se od spodních otáček rozbíhal poněkud váhavě, ale pak mu lze vystavit výbornou známku. Jeho silnou stránkou je akcelerace, však také dovede z nuly na stovku zrychlit za 8,1 sekundy. Využili jsme i možnosti nastavení podvozku a vyzkoušeli Comfort, Normal i Sport. Rozdíly jsou znát, přesto první dojem naznačoval, že například normální nastavení má více ke sportovní než ke komfortní jízdě. Uvidíme, jak si povede na českých silnicích.
Za zmínku stojí ještě pár drobností a vylepšení. Novinkou jsou například aktivní klapky ventilačních otvorů, což v praxi znamená, že klapky za přední mřížkou mění v závislosti na rychlosti úhel, což prý přispívá k lepší aerodynamice a tudíž k úspoře paliva. Rekuperace brzdné síly už je v této kategorii celkem samozřejmostí, stejně tak i takzvaný eco mode, což je informace pro řidiče, kdy je optimální řadit. Z asistenčních systémů je praktické upozornění na nechtěné opuštění jízdního pruhu. V takovém případě začne volant vibrovat a na displeji se řidiči ukáže, kde pochybil.
Zvukovým signálem je doprovázený Driver Alert. To je systém, který kamerou hlídá řidiče a varuje ho, jestliže vybočuje ze svých zvyklostí, takže ho třeba upozorní na možnost mikrospánku. Dobrým pomocníkem je i samočinné přepínání dálkových a potkávacích světel či monitorování mrtvých úhlů kontrolkou.