Americká automobilka General Motors (GM) překonala firemní rekord. Radost z něj asi nemá, jedná se totiž o to, že byla donucena k 30. Svolávací akci v letošním roce a počet svolaných vozů překročil hranici patnácti milionů vozů!
Od počátku roku již největší americká automobilka svolala na domácím trhu k opravám a kontrolám téměř 11,8 milionu vozů a překonala vlastní rekord 10,7 milionu z roku 2004. Po celém světě GM letos stáhla do servisů zhruba 15,6 milionu automobilů! Není to zrovna argument, který by podporoval prodeje vozů značek jako je třeba Chevrolet...
Se společností GM souvisí i další informace. Až do roku 2010 totiž vlastnila švédskou značku Saab. Pak ji prodala nizozemské firmě, která vyhlásila v roce 2011 bankrot. Předloni se dostal Saab do čínských rukou a následovala prohlášení o novém nástupu saabů na trh. Výsledek je zcela opačný, firma NEVS přerušila výrobu. Což nebylo tak složité, neboť denní produkce čítala pouhých šest vozů. Nucená přestávka je plánovaná údajně pouze na měsíc, nicméně je otázkou, zda to bude stačit na sehnání dostatečně velké částky na obnovení výroby.
Japonci na to jdou jinak. Osm japonských výrobců automobilů se dohodlo na spolupráci při vývoji nových technologií v oblasti spalovacích motorů. Firmy tak chtějí lépe konkurovat evropským rivalům. Osmičlenná skupina zahrnuje všechny tři největší japonské automobilky, tedy firmy Toyota Motor, Nissan Motor a Honda Motor. Podniky investují půl miliardy jenů (zhruba 100 milionů korun) do vytvoření výzkumné asociace, výsledky její práce pak jednotlivé automobilky využijí při vývoji svých produktů.
V sobotu začne lipský autosalon, který nese název AMI. Část z expozic bude věnovaná i vozům s alternativními pohony, tedy elektromobily, hybridy, motory poháněné plynem. Německá vláda si totiž umínila, že do roku 2020 bude na silnicích jezdit milion automobilů na elektrický pohon, zatím však vývoj jejich prodejů pokulhává. Za naší západní hranicí se v loňském posledním čtvrtletí objevilo jen 2800 nových majitelů elektromobilů, podle spolkového úřadu pro motorová vozidla na německých silnicích jezdí asi 12 tisíc elektrických aut. Přitom v posledních pěti letech němečtí výrobci vyrobili ročně kolem 440 tisíc elektromobilů..
Vypadá to tak, že největší šanci má nyní uplatnění pohonu na stlačený zemní plyn (CNG). I Škodovka bude v Lipsku vystavovat svůj nejnovější přírůstek v této kategorii - Octavii G-TEC v obou karosářských variantách. Rozvoji napomáhá nižší cena (v porovnání s benzinem jsou náklady při použití CNG zhruba poloviční), a také emisně příznivější provoz vozidel. Brání mu ovšem řídká síť plnících stanic. V Evropě je v provozu 4200 stanic, v Česku ovšem pouze padesát. Podle Českého plynárenského svazu (ČPS) však během příštích tří let přibude nejméně 150 CNG stanic, optimální počet se odhaduje na 200 až 300 plnících míst.
Zemní plyn jako pohonná hmota měl do konce roku 2011 nulovou spotřební daň. V současné době se již zvýšila o 0,36 korun za metr krychlový. V období do roku 2020 se bude dále postupně mírně navyšovat až na úroveň minimální sazby EU. Spotřební daně na rafinérské pohonné hmoty, které dnes činí asi 12,84 Kč/litr, respektive zhruba 10,9 Kč/litr, se mají podle návrhů EU v budoucnu zvyšovat. Spotřební daň z nafty je v Česku nejvyšší ze zemí visegradské čtyřky a je i nad průměrem celé EU, uvedl ČPS. Vsadit na CNG tak není vůbec prohranou sázkou...