Za hlavní riziko bezpečnosti dopravy považují čeští řidiči především chování jich samotných. Nejvíce je děsí "blbec za volantem" s telefonem v ruce, uvádí průzkum agentury STEM/MARK. Objektivní okolnosti, které řidiči naopak nemohou ovlivnit jako například počasí, stav silnic či billboardy u silnic, jsou pak vnímány jako mnohem menší hrozba.
Spontánně zmiňovaným hlavním rizikem bezpečnosti dopravy jsou především osobnostní charakteristiky a chování řidičů. Přímo nepozornost zmiňuje jako hlavní hrozbu třetina řidičů, telefonování za jízdy pak čtvrtina. Zhruba každý šestý dotázaný řidič pak spontánně zmiňuje bezohlednost nebo alkohol za volantem.
Pokud respondenti vybírají z již předloženého seznamu rizik pro bezpečnost provozu, pak je největším hrozbou alkohol za volantem. "Nepochybně to souvisí s dlouholetou kampaní proti této hrozbě i s vysokým počtem jím reálně způsobených nehod. Už od školních let máme všichni zafixováno, že alkohol za volant nepatří," komentoval výsledky průzkumu Pavel Šimoník ze společnosti STEM/MARK. Jen s malým odstupem následují agresivita a nepozornost řidičů.
Soustředění řidičů je v posledních několika letech vystaveno stále většímu tlaku moderních technologií. Nejde již jen o samotné telefonování za jízdy, ale i o sledování sociálních sítí, odesílání SMS či ovládání navigace. Běžné lidské aktivity jako konzumace jídla, kouření či komunikace se spolucestujícími mají podle řidičů na jejich pozornost mnohem menší vliv. Totéž si myslí řidiči i o billboardech kolem silnic, jejich pozornost příliš nerozptylují, uvedl průzkum.
Průzkum se uskutečnil od 10. do 14. července a zúčastnilo se ho 512 českých řidičů ve věku 18 až 59 let.