Dopravní akce
Rozhodnutí je na řidiči. Buď alkohol, nebo volant
29.03.2018 07:43 Původní zpráva
Policie zvýšila před svátečními dny dohled na veřejných místech a na silnicích. Až do Velikonočního pondělí budou sloužit proti běžnému stavu stovky policistů navíc a na řidiče se chystají dopravně bezpečnostní akce.
Do preventivních akcí se zapojí desítky dopravních policistů. Kontrolovat budou rizikové chování, které souvisí s alkoholem. "V loňském roce jsme během velikonočních svátků zkontrolovali 52 tisíc řidičů, z nichž 223 bylo pod vlivem alkoholu nebo drog. U 69 dopravních nehod sehrál roli právě alkohol. A co je nejsmutnější, během těchto pár dní na silnicích vyhaslo šest lidských životů," připomněl policejní prezident Tomáš Tuhý.
Češi vůbec často usedají po konzumaci alkoholu za volant, což vede denně k bezmála dvanácti nehodám. V roce 2017 Policie ČR zaznamenala takových nehod celkem 4251. Vážným zraněním podlehlo 48 osob.
"Nejvyšší podíl dopravních nehod zaviněných pod vlivem alkoholu na celkovém počtu šetřených nehod jsme v loňském roce zaznamenali v Plzeňském, Jihočeském a Pardubickém kraji," komentuje vývoj Tomáš Lerch, ředitel dopravní policie. "Ačkoliv čísla od roku 2011 klesají, alarmující zůstává skutečnost, že loni u celkem 3215 dopravních nehod zaviněných pod vlivem alkoholu policisté naměřili řidičům více než promile alkoholu v krvi, což představuje přes tři čtvrtiny z celkového počtu nehod zaviněných pod vlivem alkoholu. Obdobná situace je i u nejtragičtějších následků, kdy jsme v tomto případě zaznamenali 36 usmrcených osob z celkového počtu 48 usmrcených."
Za řízení v opilosti do jednoho promile se provinění považuje za přestupek, nad danou hranici pak za trestný čin ohrožení pod vlivem návykové látky. Hranice je stanovena rozhodovací praxí soudů, zároveň nesmí mít řidič "škraloup" z minulosti v podobě řízení či způsobení nehody v tomto stavu. A když už zaviní nehodu a dopadne "dobře", tedy bez újmy na zdraví, a způsobí "jen" škodu na majetku, její úhradě se nevyhne. Jestliže se spoléhá na pojištění, měl by zbystřit.
"Pokud řidič pod vlivem alkoholu zaviní dopravní nehodu, pojišťovna z jeho povinného ručení škodu poškozeným uhradí, vyplacené pojistné plnění však bude po viníkovi nehody vymáhat zpět. Zde platí nulová tolerance, alkohol za volant zkrátka nepatří," upozorňuje Ivana Buriánková z České pojišťovny a dodává: "Postihu od pojišťovny se pochopitelně řidič nevyhne ani v případě, že dechovou či krevní zkoušku odmítne."
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.