Poslanci schválili novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích. A s ní také možnost zvýšení maximální rychlosti na vybraných úsecích na 150 km/h. Mezi řidiči (zvláště některými) výrok získal pozitivní ohlas, odborníci ovšem neskrývají rozpaky.
Navýšení ze současných 130 na 150 kilometrů v hodině navrhl poslanec ODS Ivan Adamec. "Neznamená to automatické zvýšení, je to pouze možnost," zdůraznil Adamec. Zvýšení rychlosti by bylo podle něj možné povolit pouze za dobrého počasí a nízké intenzity dopravy a signalizovat ho budou elektronické značky.
Konkrétní úseky ale musí schválit ještě ministerstvo dopravy, a to už avizovalo, že zvýšení rychlosti na žádném nynějším úseku nepovolí. "Česká dálniční síť v současné době není stavěná na to, aby se po ní mohlo bezpečně jezdit rychlostí 150 km/h. Ministerstvo dopravy proto nebude vybírat žádné úseky, kde by se rychlost zvýšila až na tento limit," reagoval ministr dopravy Dan Ťok. Zvýšení povolené rychlosti by podle něj nebylo ani dobrým psychologickým vzkazem pro řidiče. Ti by na dálnicích neměli závodit, naopak je vhodné, aby jezdili bezpečně a ohleduplně. Praxe to ukazuje jednoznačně - spousta řidičů jede místo 130 km/h o dvacet více, když bude 150 km/h, tak opět přidají dvacítku navrch. Auta na to stavěná jsou, české dálnice nikoliv...
Šéf oddělení Besip Martin Farář dokonce označil poslanecké rozhodnutí jako scestné. Trendem okolních zemí je podle něho naopak omezování nejvyšší povolené rychlosti. Dokonce i Německo, které na svých dálnicích maximální rychlost zákonem neomezuje, zavádí stále více úseků, na nichž je povolená rychlost pouze do 130 km/h, podle údajů německého autoklubu je jich už více než třetina.
A ještě jednou mezi poslance, tentokrát ovšem do evropského parlamentu. Ten schválil zavedení systému nouzového volání pro automobily. Ve všech nových vozech by měl být systém eCall, napojující vozidla na linku tísňového volání 112, umístěn od konce března roku 2018. Podle europoslanců umožní novinka rychleji a efektivněji zachraňovat životy lidí při nehodách a povede ke snížení nákladů.
Zařízení automaticky upozorní záchranáře, hasiče a policisty na vážnou dopravní nehodu, k níž dojde na území jakéhokoli z 28 členských států unie. Záchranné složky tak podle europoslanců budou moci rychleji rozhodnout o efektivním způsobu zásahu a předejít zbytečným průtahům.
Kritici systému vyčítají, že podle nich povede k omezení soukromí řidičů, neboť bude možné snadno dohledat pohyb jejich vozidel. Toto riziko však bude podle zastánců návrhu minimalizováno tím, že systém bude aktivní pouze v případech nouze.
Na adresu kritiků je možné uvést jediné - když jde o záchranu lidských životů, pak je nutné udělat maximum. Připomíná to stížnosti cestujících při prohlídkách na letištích. I na ně je snadná reakce, když se jich zeptáte, zda raději přistanou v naplánovaném cíli, nebo někde v banánové republice pod hlavněmi pistolí. Nebo vůbec nedoletí.
Vždycky je něco za něco...