SERIÁL. Sex na pláži a pak sednout za volant, to hrozí pohromou

26. 6. 2013 10:53
Alkohol a klíček od auta, tohle moc dohromady nejde (ilustrační foto).
Alkohol a klíček od auta, tohle moc dohromady nejde (ilustrační foto).

Volné dny lákají opustit veškeré všední návyky a užívat si života. Sednout si do křesla s výhledem na moře, v ruce třímat lahodný koktejl třeba s názvem Sex na pláži, člověk si připadá jak v hollywoodském dojáku. Jenže dát si alkoholický nápoj a pak sednout za volant, to může přijít pořádně draho.

Jak je to s limity alkoholu v krvi v jednotlivých zemích? Někde platí nulová tolerance podobně jako v Česku, mezi takové státy patří třeba Maďarsko, Rumunsko, Slovensko nebo Itálie, kde se "nula" vztahuje na řidiče mladší 21 let či řidiče, kteří mají oprávnění méně než tři roky (jinak je limit 0,49 promile). Podobně je tomu i v Rakousku, kde se limit 0,49 promile netýká řidičů s osvědčením mladším dvou let, stejné "věkové" pravidlo platí i ve Slovinsku. Pro ně platí nulová tolerance.

V dalších oblíbených destinacích českých dovolenkářů je stanovená hranice, kterou neradno překračovat. Sankce jsou drsné. Tak třeba ve zmíněném Rakousku při jízdě pod vlivem alkoholu 0,5-0,8 promile je pokuta 300 až 3700 eur (tedy zhruba 7800 až 96 tisíc korun), nad 1,6 promile či při odmítnutí testu může následovat minimální pokuta 1600 eur (cca 41,5 tisíce korun) a odebrání řidičského průkazu nejméně na půl roku.

V Chorvatsku je povolený limit 0,5 promile, ovšem při nehodě je jakákoliv přítomnost alkoholu v krvi přitěžující okolností. V takovém případě je sankce 700 kun (cca 2400 korun). Zjistí-li policie, že řidič má více než 1,5 promile alkoholu v krvi nebo odmítne se podrobit testu, pak následuje pokuta až 15 tisíc kun, což je více než 50 tisíc korun.

Za alkohol jsou vůbec vysoké pokuty, a tak se sklenička může hodně prodražit, v mnoha případech skončí neukázněný řidič před soudem. Třeba v Německu, kde se do 1,1 promile situace řeší pokutou (až 1500 eur, což je přibližně 39 tisíc korun), nad tuto hranici ovšem kauza přechází pod soudní dvůr. Stejně tak v Polsku, kde za více než naměřených 0,5 promile stanovují trest soudní úředníci.

Rada je v tomto případě jednoduchá. Dopřát si alkohol jen v případě, že čas dovolí usednout za volant až poté, co se tělo nežádoucích promile zbaví. Neboť podceňovat zbytkový alkohol se nemusí vyplatit. Odbourání alkoholu je sice individuální záležitostí, nicméně obecně pro muže vážícího 85 kg trvá odstranění následků vypitého deci (dvou velkých panáků) 40 % lihoviny asi čtyři a půl hodiny, tří půllitrů desetistupňového piva asi sedm hodin, litru vína pak více než dvanáct hodin. Takže večer řádně slavit a brzy ráno vyrazit na cestu, to je zaděláno na pořádný průšvih...

Limit alkoholu v krvi v jednotlivých zemích

 země  limit (v ‰)
 Slovensko  0
 Francie  0,5
 Chorvatsko  0,5
 Španělsko  0,5
 Maďarsko  0
 Itálie  0,49
 Německo  0,5
 Polsko  0,2
 Řecko  0,5
 Rakousko  0,49
 Slovinsko  0,5
 Rumunsko  0


Další díl seriálu o letním cestování vyjde v neděli 30. června.

Další čtení

Vláda dnes absolvuje v Kutné Hoře první letošní výjezdní zasedání

Domácí
14. 5. 2025

Benefiční koncert v pražském Karlíně dnes zahájí letošní festival ZUŠ Open

Kultura
14. 5. 2025

To, co izraelská vláda dělá v Gaze, je podle Macrona ostudné a nepřijatelné

Zahraničí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ