Do konce září bylo do Česka dovezeno na 100 tisíc ojetin ze zahraničí. Drtivá většina z nich se prodává se stočeným tachometrem. Není divu, že takový podvod láká, na jednom autě se dají díky němu vydělat i desítky tisíc korun. Navíc zákonný postih nepoctivých prodejců neexistuje. Co s tím?
"Ročně se doveze asi 230 tisíc aut, která se u nás nově registrují. K tomu připočtěte 570 tisíc přeprodávaných vozů doma. Jestliže naše kontroly zjistily, že vozů s upraveným počtem ujetých kilometrů je dvaačtyřicet procent, pak dojdeme k obrovským ziskům prodejců," říká Martin Pajer, ředitel společnosti Cebia, která poskytuje služby pro nákup a prodej ojetých vozů. "Vychází nám 330 tisíc upravených vozů, a když je průměrné zvýšení ceny o dvacet tisíc korun, tak to dělá za rok 6,6 miliardy korun," vypočítává. Chcete příklad? Škoda Octavia se objevila k prodeji s 245 tisíci najetými kilometry za 149 166 korun. Táž se stavem tachometru 75 tisíc km se prodala za 229 tisíc korun.
Česká legislativa sice může použít v tomto případě paragraf, který se týká podvodu, ale je třeba dokázat úmysl, že tachometr byl stočený záměrně za účelem obohacení. Dosud neexistuje jediný případ, kdy by soud podobnou kauzu rozhodoval.
A tak je bitý především zákazník. Není totiž problém sehnat firmu, která snížení najetých kilometrů nabízí, na internetu jsou jich desítky. Naprosto legálně inzerují svoje služby, a právě v tom je kámen úrazu. Ministerstvo dopravy chystá novelizaci zákona, která by měla současný stav upravovat, a v ní je povinnost zapsat stav počítače kilometrů při změně vlastníka auta do technického průkazu. Návrh ale bude teprve předložen vládě ke schválení, pak musí projít dalšími schvalovacími procedurami. Tlak na to, aby bylo stáčení najetých kilometrů posuzováno jako trestný čin, však spadá do gesce ministerstva spravedlnosti, které zatím úpravu potřebných zákonů nechystá.
Otázkou je, zda bude navrhovaná novela schopna zabránit nepoctivcům v dalších podvodech. „Setkáváme se také s tím, že ojetiny mají falešné servisní knížky a třeba havarovaná vozidla se nabízejí jako nehavarovaná. Není výjimkou, že zjistíme výměnu celé střechy, a přitom je vůz prodávaný jako bezvadný. Nebo jsme zjistili, že auto po havárii postrádá airbagy, přitom jejich kontrolka byla funkční. To už jde novému majiteli o život," tvrdí Aleš Zich, který se svou společností Auto CZ Consulting dělá fyzické kontroly ojetých automobilů. V některých případech je opravdu lepší nechat si detailně prohlédnout kupovaný vůz najatým odborníkem. „Zjistíme i auto po záplavě, přestože se prodávající snaží všechno uvést do původního stavu, nikdy se mu to nepodaří dokonale."
Velké autobazary s nepoctivci počítají, a tak si nakupované vozy prověřují. V Auto Esa například denně odmítají prý 60 % vozů, protože při jejich prověrce přijdou na nesrovnalosti. To však nebrání prodávajícímu, aby nejel jinam, kde podobná kontrola původu a provozu auta není. Zdá se, že udělat pořádek v prodeji ojetin je ještě během na dlouhou trať. Pro kupujícího z toho vyplývá jediné - všechno si řádně ověřit. Hodně se dá zjistit na www.zkontrolujsiauto.cz, pozor je třeba si dávat i při podpisu kupní smlouvy. Například je velký rozdíl mezi tím, když je v ní napsáno „stav tachometru" nebo „počet ujetých kilometrů". Z pohledu zákazníka žádný velký rozdíl, po právní stránce však zásadní.