Tuzemské autobazary se bojí certifikace kvality služeb. S nabídkou certifikátu pro prodejce ojetin loni přišla společnost TÜV Nord a ze 400 oslovených firem ji absolvovaly jen dvě. Na tiskové konferenci to uvedl jednatel společnosti Jan Weinfurt.
Podle Weinfurta nebyla důvodem nezájmu cena, která se pohybovala v řádu desítek tisíc korun. "Několik desítek autobazarů zájem projevilo, nicméně po sdělení detailních podmínek se většina z nich rozhodla certifikaci nepodstoupit," uvedl.
Certifikace prověřuje kvalitu autobazarů. "Je to jasné sdělení pro české zákazníky. Až na pár výjimek totiž nemají v České republice jistotu, že nakupují bez rizika," dodal Weinfurt.
V Česku se loni prodalo kolem 562 tisíc ojetin, z toho 260 tisíc přes autobazary. Podle údajů společnosti Cebia mělo zhruba 40 % prodávaných vozů stočený tachometr, pětina pozměněný rok výroby a 17 % padělané doklady.
Podle zástupců TÜV i Cebie chybí v tuzemsku pravidla, která by trh s ojetinami regulovala. Stáčení tachometrů není trestný čin, pro založení autobazaru neplatí žádná pravidla a bazary ani nemusí být pojištěné proti úpadku. V Česku v současnosti funguje asi 1200 autobazarů.
Ministerstvo dopravy chce letos propojit tuzemský registr vozidel s evropským systémem Euceris, který shromažďuje informace o vozidlech ze zemí EU. Podle ředitele Cebie Martina Pajera tak majitel dovezeného vozu sice získá údaje o jeho historii v zemi původů, ale až po koupi auta, tedy pozdě. Vedle toho ministerstvo připravilo novelu zákona o provozu vozidel, která mění podmínky pro měření emisí vozidel, fungování STK a pravděpodobně i evidenčních kontrol.