Jsou to ale paradoxy, hurikán Sandy pomohl automobilovým prodejcům v USA. Podle odhadů nejméně padesát tisíc aut přírodní katastrofa zničila a bude třeba je nahradit. Takže zaoceánští výrobci si mnou ruce a čekají nápor kupujících.
Ostatně USA patří v současnosti k těm úspěšným zemím, prodej aut ve Spojených státech se v listopadu zvýšil o patnáct procent na 1,14 milionu vozů. Růst byl nejrychlejší od ledna 2008 a počet prodaných aut byl pro tento měsíc nejvyšší od roku 2007. V čem je důvod? Kromě hurikánu Sandy hraje roli také zvýšení důvěry Američanů v ekonomiku, která je hlavním pohonem prodeje aut. Ceny domů se zvyšují, roste počet nových pracovních míst a půjčky na nákup aut jsou dostupné.
To evropské trhy se radovat až na výjimky (jako je Velká Británie) radovat nemohou. Největší trh na starém kontinentu představuje Německo, a to podle prognóz spadne v příštím roce o další tři procenta. Prodej by se tak měl dostat na druhou nejslabší úroveň za více než dvě desetiletí, protože na poptávku po automobilech má negativní dopad dluhová krize v eurozóně.
Se slabou poptávkou po automobilech se nyní potýkají i další západoevropské trhy. Sdružení francouzských automobilových výrobců CCFA předpovědělo, že prodej aut ve Francii se letos propadne o 13 až 15 % a zaznamená nejhorší výsledek za 15 let.
A tak není divu, že evropští výrobci koukají mimo evropské hranice. Francouzský Renault a jeho japonský partner Nissan Motor už příští týden podepíšou dohodu v hodnotě 750 milionů dolarů (14,5 miliardy Kč) o získání kontroly nad největší ruskou automobilkou AvtoVAZ. V Rusku ovšem silně investují i další západní automobilky, například General Motors, Ford, Volkswagen a Fiat, aby využily velkého růstového potenciálu tamního trhu.
Ani Škoda Auto nezůstává pozadu, zahájila v Nižním Novgorodu kompletní výrobu modelu Yeti, od poloviny roku 2013 by měla začít výroba nové octavie pro ruský trh a na jaře 2014 by je měl výrobní program doplnit také model Rapid. "Ruská trojka" by měla Škodovce upevnit postavení na trzích z obou stran Uralu. Zvláště z toho důvodu, že odborníci předpokládají, že Rusko vystrnadí Německo z pozice evropského lídra.
Pravidelná zpráva z výsledků německých technických kontrol TÜV Report pasovala do role nejspolehlivějšího vozu v kategorii dvou až tříletých Volkswagen Polo. V žebříčku je za ním Mazda3 a Audi Q5. Jenomže auto této věkové skupiny je v autobazarech pomálu, takže zajímavější jsou pro orientaci kupujících další kategorie. Mezi vozy 4-5 let starými se jako nejspolehlivější objevila Toyota Prius před vozy Mazda2 a Toyota Auris, další kategorie ovládlo Porsche 911. Jako nejméně poruchové se umístilo mezi vozy starými 6-7 let (2. Toyota Corolla Verso, 3. Toyota Prius), stejně tak i mezi auty vyrobenými před 8-9 lety (2. Toyota Avensis, 3. Honda Jazz) a 10 či 11 roky (2. Toyota RAV4, 3. Mercedes-Benz SLK).
Na přehledu je sympatické jedno. Že vylučuje německé fandění svým a nelze předpokládat, že by například Toyota měla nějaké zvýhodnění. Prostě dělá spolehlivá auta...