Možná, že se i na našich silnicích začne z hlediska bezpečnosti blýskat na lepší časy. Po absolvování autoškoly by totiž nováček dostal řidičské oprávnění pouze na zkoušku. A když obstojí, promění si průkaz za definitivní.
Tak zní aspoň návrh, o kterém bude jednat meziresortní dopravní komise. Zároveň s tím by se měla změnit i výuka v autoškolách, podle policie i odborníků je zastaralá. "Představuju si, že by například byly kvalitnější závěrečné zkoušky," řekl poslanec a šéf komise Stanislav Huml (VV). Také on navrhuje také řidičský průkaz na zkoušku, a to na jeden až dva roky. "Pak teprve by byl řidič puštěn do ostrého provozu," dodal Huml. Což o to, počin by to byl dobrý, jen je třeba ho uvést v život. Meziresortní komise, která vznikla dohodou ministerstev dopravy a vnitra, totiž nemá rozhodovací pravomoc. A legislativní úprava bývá v našich krajích problémem, dobré úmysly ještě nezaručují parlamentní průchodnost.
Stále více zpráv přichází o tom, jak se světové automobilky snaží proniknout na asijské trhy a do Ruska. Jak by také ne, když stará dobrá Evropa je už pomalu auty nasycena a procenta prodejů neletí nahoru. Naopak, prodej aut v zemích Evropské unie v letních měsících prudce klesal. Důvodem je ukončení šrotovného, které naopak loni v létě zájem o nová auta výrazně podpořilo. V červenci se prodej v zemích EU bez Kypru a Malty snížil o 18,6 procenta, hlavně kvůli dvoucifernému propadu prodeje na velkých trzích, včetně Francie, Německa, Španělska, Itálie a Británie. Za osm měsíců letošního roku se v EU prodalo celkem 9 021 703 vozů, což je o 3,5 procenta méně než loni. V Itálii se snížil o 2,5 procenta a v Německu o 28,7 procenta. To už jsou varovná čísla a zároveň pobídka poohlédnout se jinde.
Jenomže například Čína (ale i Indie) dobře ví, jaký potenciál kupujících ve své zemi má. A proto například čínská automobilka Geely, která před časem koupila Volvo, vyhlásila, že chce na svém území postavit tři továrny na výrobu vozů původem švédské značky. Nejde pouze o to, že pomůže Volvu z červených čísel, ale také proto, že ovládne část trhu, do kterého se budou později konkurenti hůře prosazovat.
Zatím je jedničkou Toyota
Japonská Toyota se stále více pouští do hybridního dobrodružství. Oznámila, že hodlá do konce roku 2012 představit šest nových hybridních modelů. Mohla by do té doby rovněž uvést dva elektromobily na americký trh. Zatím je pořád v této oblasti jasnou světovou jedničkou. Její model Prius vstoupil v roce 1997 jako první hybridní automobil na trh a je dosud nejprodávanějším vozem svého druhu. Celkový prodej tohoto modelu loni překročil milion vozů. Teď jde o to, zda bude trh na takový příval připravený, zda se investice vyplatí, protože se nejedná o levné technologie. Tak třeba chce do června 2012 zahájit prodej verze modelu Prius, jejíž baterie bude možné dobíjet z běžné elektrické zásuvky. Firma podle předpokládá, že tato verze bude o zhruba tři až pět tisíc dolarů (57 tisíc až 96 tisíc Kč) dražší než standardní prius. Cena vozu by tak neměla překročit 28 tisíc dolarů (536 tisíc Kč). V Česku bude asi prodej problematický, cena elektřiny se totiž bude podstatně zvyšovat.
A abychom nezapomněli na to, že se blíží pařížský autosalon, který začne pro veřejnost první říjnovou sobotu. Chevrolet představil svou další novinku, kterou chystá prezentovat. Je jí SUV Captiva. A Škoda Auto uvedla, že na stánku vystaví novou generaci vozů GreenLine. Tedy automobilů šetrných k životnímu prostředí. Ovšem myslíme si, že právě takové vozy s tímto zaměřením se pohrnou na návštěvníky ze všech stran, takže škodovky poněkud zaniknou.