Události týdne
Vařečka místo kol, nevinní šéfové a replika pro muzeum
14.05.2016 07:21 Původní zpráva
Nepříliš dobrá zpráva pro ty, kteří si zakládají na vlastnictví automobilu. Podle německého šéfa sdružení výrobců kuchyní Kirka Mangelse se prý kuchyňská linka stává místo auta symbolem společenského postavení. Dokládá to jejich rekordním prodejem za naší západní hranicí. Něco na tom asi bude, stačí sledovat televizi, pořadů o vaření je mnohem více, než těch o autech...
Naštěstí jeden přibude, trojice známá z pořadu Top Gear, kterou od něj odřízla britská BBC, konečně oznámila, jak se bude jmenovat nový motoristický seriál na Amazonu. Žádný šlágr, Clarkson, May a Hammond budou používat název The Grand Tour. Údajně to odpovídá charakteru novinky, která bude putovat ze země do země a místo studia využívat stan pro tři stovky návštěvníků. "Jde o to, že budeme jezdit po celém světě a hostit každou epizodu v jiné zemi z obřího stanu," prohlásil Jeremy Clarkson. Poprvé se má The Grand Tour objevit na obrazovkách na podzim...
Dozorčí rada koncernu Volkswagen doporučila akcionářům, aby na červnové valné hromadě navzdory emisnímu skandálu schválili práci členů představenstva v loňském roce. Doporučení je založeno na dosavadních výsledcích vyšetřování emisní aféry americkou právnickou společností Jones Day. Podle nich nedošlo ze strany členů představenstva k žádnému významnému a jednoznačnému porušení povinností.
Zajímavý přístup, přitom Volkswagen v loňském roce kvůli nákladům spojeným s emisním skandálem prodělal 1,6 miliardy eur (přes 43 miliard Kč), což představuje nejvyšší celoroční ztrátu v jeho historii. Skandál loni automobilku připravil o více než 16 miliard eur. Předpokládá se navíc, že náklady spojené s emisní aférou se budou dál zvyšovat, napsala agentura AP. Nicméně navzdory rekordní ztrátě VW hodlá 12 současným a bývalým členům představenstva za loňský rok vyplatit celkem 63,24 milionu eur (přes 1,7 miliardy Kč). Když se to tak vezme, jsou to proti prodělku jenom drobné...
Ale je krásné, když mezi automobilkami panuje soudržnost. Japonský Nissan Motor se rozhodl, že koupí zhruba třetinový podíl v menším konkurentovi Mitsubishi Motors, který se nyní potýká se skandálem kolem falšování údajů o spotřebě pohonných hmot. Nissan za podíl zaplatí 237,4 miliardy jenů (téměř 52 miliard Kč). "Pomůžeme řešit problémy, kterým čelí zejména při obnovování důvěry spotřebitelů v efektivitu využití paliva," uvedl šéf Nissanu Carlos Ghosn. Že nejde o charitu, ovšem dokládá, že Nissan se stane největším akcionářem automobilky Mitsubishi a získá nad ní faktickou kontrolu.
V české kotlině stojí za zaznamenání, že 10. května 1926 byla předána prezidentu Tomáši Garrigue Masarykovi luxusní limuzína Škoda - Hispano Suiza, první automobil pouze s logem Škoda, označení L&K zmizelo. Mimochodem první auto s logem Škoda se vyráběl v Plzni i v Mladé Boleslavi, neboť plzeňská Škoda dala mladoboleslavským vozům své jméno.
A do historie zabrousíme i v dalším případě. Renovátoři kopřivnické firmy Ecorra dokončili výrobu repliky předválečného tříkolového vozidla Tatra 49. Práce na ní jim zabrala více než rok. Vůz je určen pro expozici neobvyklých konstrukcí Lane Motor Museum Jeffa Lanea v americkém Nashvillu.
Tatra 49 se v Kopřivnici na Novojičínsku vyráběla v letech 1928-1930. Mělo jít o levné lidové vozidlo, při jehož výrobě se využívaly dostupné díly z vozů Tatra 11 a Tatra 12. Do sériové výroby se ale osobní automobil nedostal, byly vyrobeny pouze dva kusy, které se do dnešních dnů nedochovaly.
Nashvillské muzeum shromažďuje vozidla s neobvyklými konstrukcemi, kuriozity a jinak zajímavá auta. Kopřivničtí renovátoři už pro muzeum dělali sněžné sáně Tatra nebo vozidlo Helica poháněné vrtulí. Naposledy pro něj vyrobili kopii amerického tříkolového designového vozu Dymaxion, na níž pracovali zhruba tři roky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.